Sejdiu: Integrimi euroatlantik ėshtė vizioni i vetėm i Kosovės

Shko poshtė

Super Sejdiu: Integrimi euroatlantik ėshtė vizioni i vetėm i Kosovės

Mesazh nga **GrAnD** prej Thu Jan 21, 2010 5:34 pm

“Secili njeri nė Kosovė e ka tė garantuar tė drejtėn e kthimit nė pronėn e tij, pavarėsisht etnisė apo besimit”, theksoi presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, gjatė njė takimi qė pati tė enjten me Claudia Luciani, drejtoreshė e Drejtorisė sė Pėrgjithshme pėr Demokraci dhe Ēėshtje Politike tė Kėshillit tė Evropės me seli nė Strasburg.

Nė takim ishte e pranishme edhe Orsolya Szekely, kryesuese e Zyrės sė Kėshillit tė Evropės nė Kosovė.

Presidenti Sejdiu ēmoi kontributin e Kėshillit tė Evropės nė Kosovė, veēmas nė fushėn e mbrojtjes sė tė drejtave dhe lirive tė njeriut dhe nė atė tė sundimit tė ligjit. Po ashtu, ai ritheksoi synimin e institucioneve tė Republikės sė Kosovės pėr pėrmbushjen e kritereve qė kėrkohen pėr anėtarėsim nė mekanizmat ndėrkombėtarė, duke pėrfshirė edhe KE-nė.

“Populli dhe institucionet demokratike tė Republikės sė Kosovės kanė vetėm njė vizion, integrimin e plotė dhe sa mė tė shpejtė nė institucionet ndėrkombėtare, siē janė Bashkimi Evropian dhe NATO-ja”, theksoi presidenti Sejdiu, duke shprehur bindjen se nuk do tė shkojė shumė kohė, kur Kosova tė jetė anėtare edhe e Kėshillit tė Evropės.

Ndėrsa, Luciani theksoi se Kėshilli i Evropės pėrcjell nga afėr zhvillimet nė Kosovė dhe shpreh kėnaqėsinė pėr progresin e pėrgjithshėm tė arritur nė Kosovė. Po ashtu, ajo kėrkoi nga presidenti Sejdiu qė tė pėrdorė ndikimin e tij, me qėllim tė pėrmirėsimit tė mėtejmė tė gjendjes nė fushė tė respektimit tė tė drejtave tė njeriut dhe tė sundimit tė ligjit
avatar
**GrAnD**
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 5817
Mosha : 29
Viti: : 23/07/1989
Vendbanimi: : pc
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 02/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bess.ch

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi