Paralajmėrohet bashkimi i ORA-s me LDK-nė

Shko poshtė

Super Paralajmėrohet bashkimi i ORA-s me LDK-nė

Mesazh nga Zyma prej Fri Jan 29, 2010 1:24 pm

Lidhjes Demokratike tė Kosovės mund t’i bashkohet sė shpejti Partia
Reformiste Ora. Liderja e kėsaj partie Teuta Sahtqiu i tha Radio
Kosovės se ne mesin e ofertave tė partive politike, ftesa e LDK-sė
ėshtė mė seriozja dhe se ajo ėshtė duke u shqyrtuar. Sahatqia tha se
vendimi do tė merret pasi qė tė mblidhet Kuvendi i Ora-s dhe aty tė
votohet nė anėtarėsi ēėshtja e kalimit nė LDK.
“Ne kemi ofertė jo vetėm prej LDK-sė, por edhe prej partive tjera. Mund
tė them se oferta ėshtė jashtėzakonisht serioze. Ne jemi duke shqyrtuar
kėtė ofertė dhe vendimi definitiv do tė merret pasi tė vendoset nga
anėtarėsia pėrmes votimit. ORA ėshtė parti e funksionimit tė
demokracisė. Oferta po shqyrtohet dhe nuk kemi nevojė tė ngutemi”, tha
Sahatqia
Ndėrsa nė LDK kanė thonė se kjo parti i ka bėrė ftesė Orės dhe partive
qė kanė program tė ngjashėm politik qė t’i bashkohen asaj. Sipas Vehbi
Miftarit, nga LDK, kjo parti pret sė shpejti pėrforcime me parti dhe
figura tė ndryshme politike nga partitė tjera. “ Ne i kemi bėrė ofertė
Orės dhe partive tjera qė kanė program tė pėrafėrt me LDK-nė. Ne presim
jo vetėm partia Ora, por edhe parti dhe personalitete tė tjera t’i
bashkohen sė shpejti LDK-sė. Unė mendoj qė ka vullnet pėr kėtė”, tha
Miftari.
Partia Reformiste Ora ėshtė themeluar nė vitin 2004 nga publicisti Veton Surroi.
Nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė vitit 2004 kjo parti kishte arritur tė siguronte 5 ulėse nė Parlamentin e Kosovės.
Ndėrsa nė zgjedhjet e vitit 2007 Ora nuk arriti tė kaloj pragun
zgjedhor prej 5 pėrqind. Kjo kishte bėrė qė themeluesi i kėsaj partie
Veton Surroi tė jepte dorėheqje dhe tė largohej nga partia.

_________________
Ndonjėherė tė mungon aq shumė dikush, sa do donim ta nxirrnim nga ėndrrat vetėm pėr ta pėrqafuar...
avatar
Zyma
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 14562
Mosha : 35
Viti: : 14/09/1983
Vendbanimi: : Istog-Shqiperia e madhe
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 25/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi