James Pardew, ambasador i ri amerikan nė Maqedoni?

Shko poshtė

Super James Pardew, ambasador i ri amerikan nė Maqedoni?

Mesazh nga Laksi prej Sun Jan 16, 2011 1:09 pm

Ish-ndėrmjetėsi nė konfliktin e vitit 2001 nė Maqedoni, James
Pardew, thuhet tė jetė njė ndėr kandidatėt pėr ambasador tė SHBA-ve nė
Maqedoni, pas largimit tė ambasadorit aktual, Philip Reeker nė postin e
zėvendės-ndihmės sekretar shtetėror, pėrgjegjės pėr rajonin e Ballkanit.
Pardew
ėshtė i njohur si diplomat i ashpėr, apo si praktikues i
“buldozer-diplomacisė”, dhe falė misionit tė tij diplomatik u ndėrpre
konflikti nė Maqedoni dhe u evitua rreziku nga futja e vendit nė
spiralen e luftės ndėretnike, shkruan Koha e Re.
Nė rast se Pardew nuk do tė dominohet dhe zgjidhet pėr ambasador,
burimet diplomatike thonė se nė Shkup do dėrgohet diplomat qė si
pikėsynim do tė ketė normalizimin e Maqedonisė, zgjidhjen e ēėshtjes sė
emrit dhe zhbllokimin e integrimeve nė NATO dhe BE.
Ndryshe, Pardew, nė cilėsinė e tė dėrguarit tė posaēėm tė SHBA-sė, sė
bashku me tė dėrguarin e BE-sė, Franēois Leotard, negociuan me partitė
shqiptare dhe maqedonase nė verėn e vitit 2001 dhe e nėnshkruan
Marrėveshjen e Ohrit, dokumentit politik qė i dha fund konfliktit
gjashtėmujor midis forcave maqedonase tė sigurisė dhe Ushtrisė
Ēlirimtare Kombėtare (UĒK). /Telegrafi/

_________________
Sot do tė Lirohem nga druajtjet e mia. Nuk do tė frikohem tė jem i tillė ēfarė jam, tė gėzohem dhe tė kėnaqem me tė bukurėn. Pa frikė do tė dashurojė dhe pa frikė do tė besojė se mė duan ata qė unė i dua.
avatar
Laksi
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 18758
Mosha : 28
Viti: : 21/07/1990
Vendbanimi: : Nė brendėsi tė Lėkurės sate
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 13/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi