Sfida e PDK-sė

Shko poshtė

Super Sfida e PDK-sė

Mesazh nga T-o-S-i prej Sun Jan 16, 2011 9:06 pm


Kriteret qė i ka shpallur ambasadori i SHBA-ve nė Prishtinė, Christopher Dell, pėr qeverinė e re mund t’i sjellin telashe Hashim Thaēit brenda partisė.

Por, Dell nuk ka lėnė asnjė dilemė duke thėnė se tė gjithė zyrtarėt qė janė dėnuar ndonjė herė nga ndonjė gjykatė, qė kanė aktakuzė ose qė kanė pėrjetuar ndonjė aksion tė EULEX-it, si bastisje ose marrje nė pyetje, nuk duhet tė jenė pjesė e qeverisė sė ardhshme, shkruan sot gazeta Express.

Rasti i Fatmir Limajt, qė ėshtė njeriu i dytė pėr nga votat nė PDK dhe qė ėshtė edhe nėn hetime tė EULEX-it, mund t’i shkaktojė mė sė shumti kokėēarje Thaēit dhe PDK-sė.

Sipas kritereve tė ambasadorit Dell, Limaj qė ka udhėhequr deri mė tani Ministrinė e Transportit, nuk do duhet tė ishte pjesė e qeverisė sė re. Porosi tė ngjashme ka ēuar edhe shefi i ICO-sė, Pieter Feith.

Sipas analistėve politikė, “receta” e Dellit do tė zbatohet kur tė krijohet qeveria. Analisti Baton Haxhiu vlerėson se askush nuk do tė provojė t’i kontestojė ose t’u rezistojė kushteve tė Dellit. “Nuk mendoj se do tė ketė kurrfarė rezistence nė kėtė drejtim. Kėto janė kritere qė i kanė vendosur BE dhe SHBA. Kriteri i parė ėshtė qė qeveria, e cila pritet tė miratohet - ose ta zbusim pak kėtė - tė jetė e njohur nga SHBA-tė dhe BE. Kriteri i dytė ėshtė qė tė mos ketė qeveri nėn hetime pra asnjėri prej anėtarėve tė qeverisė mos tė jetė nėn hetime as mos tė jetė i dėnuar. Kriteri i tretė ėshtė qė tė ketė qeveri kredibile, profesionale dhe funksionale nė raport me zhvillimin ekonomik dhe nė raport me integrimet evropiane, duke pėrfshirė edhe dialogun me Serbinė”, ka thėnė Haxhiu pėr Express.

Njė kusht tjetėr, sipas Haxhiut, ėshtė mandati i qeverisė sė ardhshme. “Kriteri i katėrt ėshtė qė qeveria duhet tė zgjasė mė sė paku 3 vjet pėr shkak tė zhvillimit ekonomik dhe pėr shkak tė dialogut me Serbinė qė mund tė zgjasė deri nė 2 vjet dhe pėr shkak tė privatizimit tė kapaciteteve tė rėndėsishme”. Haxhiu nuk pret probleme as kur ėshtė fjala pėr Fatmir Limajn. “Fatmir Limaj ėshtė politikan i vetėdijshėm pėr shkak se kur bashkėsia ndėrkombėtare ka vendosur kritere tė tilla, do tė jetė ai qė do tė tėrhiqet nga njė eeveri e tillė, derisa tė sqarohet nė tėrėsi rasti i tij”, ka vlerėsuar Haxhiu.

Analisti Shkėlzen Maliqi, po ashtu, konsideron se partitė politike do t’i marrinė parasysh kriteret e Dellit. “Nuk mund t’i anashkalojmė fuqitė e mėdha ose sugjerimet e tyre pėr shkak se Kosovės ende i duhet ndihma nė kėto procese tė rėndėsishme siē janė njohjet dhe dialogu me Serbinė”, ka thėnė ai. Maliqi parashikon pak rezistencė. “Do tė ketė ndoshta pak rezistencė ose probleme brenda partive, por besoj se nė fund tė ditės do tė krijohet qeveria dhe megjithatė do tė kemi njė qeveri vėrtet me duar tė pastra, siē po thonė ata, me njerėz qė nuk dyshohen ose nuk kanė qenė tė dėnuar”. Sipas Maliqit, kjo ēėshtje mund tė jetė objekt i negociatave. Ai konsideron se nė qeveri do duhej tė ishin njerėz me duar tė pastra, pavarėsisht problemeve qė mund tė shfaqen.
avatar
T-o-S-i
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 17159
Mosha : 28
Viti: : 02/01/1990
Aktiviteti :
90 / 10090 / 100

Registration date : 17/09/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi