Rrugėt e lumturisė

Shko poshtė

Super Rrugėt e lumturisė

Mesazh nga Ditta prej Mon Jan 17, 2011 5:07 pm


Studimet tregojnė se pėr tė arritur lumturinė duhet tė zbavisni mendjen
dhe trupin. Po si mund tė arrihet kjo? Nėse dėshironi tė bėheni edhe mė
tė lumtur ndiqni 5 rrugėt e arritjes sė lumturisė tė publikuara nė
adresėn e internetit HoėStuffWorks: Qėndroni nė formė: njė nga kėshillat
mė tė pėrhapura pėr arritjen e lumturisė ėshtė ruajtja e peshės
normale. Duke nėnvizuar lidhjen nė mes lumturisė dhe ushtrimeve,
specialistėt theksojnė se ushtrimet ulin sasinė e kortizonit, hormonit
tė stresit dhe mundėsojnė pompimin e endorfinės nė tru. Nė kėtė mėnyrė
kur njeriu bėn ushtrime fizike ndihet mire. Nė njė studim tė realizuar
kohėt e fundit nga Universiteti Bristol, tregohet se ushtrimet e bėra
para fillimit tė orarit tė punės apo nė pushimin e drekės bėjnė qė
njerėzit tė jenė mė tė qetė dhe tė pastresuar. Bėhuni pjesė e njė grupi:
specialistėt pohuan se personat tė cilėt kanė lidhje tė forta me
familjen apo shoqėrinė si dhe marrin pjesė nė aktivitete tė ndryshme
sociale, ndihen tė lumtur. Por, edhe nėse nuk jeni shumė tė
shoqėrueshėm, komunikimi me njerėzit e tjerė , komshinjtė etj, ėshtė
shumė i vlefshėm. Qėndroni aktiv dhe pozitiv: njė nga rrugėt e arritjes
sė lumturisė ėshtė dhe aktivizimi i vazhdueshėm i mendjes. Jeni gjithnjė
optimistė. Njerėzit pesimistė ndihen gjithmonė tė pashpresė pėrballė
vėshtirėsive. Ndryshoni mėnyrėn e shqyrtimit tė problemit nė rastet kur
problemet janė kalimtare dhe tė zgjidhshme. Nėse e shikoni problemin me
syrin e optimistit do ta zgjidhni mė lehtė. Lumturohuni me gjėra tė
vogla: tė interesohesh apo t’i kushtosh pak vėmendje ēdo gjėje qė na
rrethon ėshtė pak e vėshtirė, por nėse mėsoni tė gėzoheni nga gjėra tė
vogla do ta shtoni mė shumė lumturinė tuaj. Kjo mund tė jetė diēka shumė
e thjeshtė, aq sa falenderimi. Nėse falenderoni pėr tė gjitha gjėrat qė
keni do tė ndiheni edhe mė tė lumtur. Bėni gjėrat qė ju pėlqejnė:
mendoni pėr aktivitetin e fundit nėpėrmjet tė cilit jeni ndjerė mirė e
tė lumtur. Kjo mund tė jetė tenisi, tė folurit dy orė nė telefon me
shokun mė tė ngushtė, gjiro me biēikletė ose mbjellja e luleve nė
kopshtin tuaj. Qėndroni tė zėnė me punė pėr tė mos u mėrzitur. Nė kėtė
mėnyrė, aktivizoni mendjen e trupin dhe nuk do tė mėrziteni. Tani, gjeni
menjėherė diēka qė ju pėlqen dhe bėhuni gati pėr aktivitet.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi