Zemėrimi e rritė motivimin?!

Shko poshtė

Super Zemėrimi e rritė motivimin?!

Mesazh nga Ditta prej Sat Jan 29, 2011 2:44 pmNdjenja
specifike e zemėrimit, sipas studimeve tė reja psikologjike, nuk ėshtė
as negative dhe as pozitive dhe ajo do ta rrisė motivimin nėse qėllimi i
fundit i saj nuk ėshtė dėmtimi i tė tjerėve.
Zemėrimi e rritė motivimin dhe nuk ėshtė gjithnjė ndjenjė negative. Kėshtu thonė studiuesit dhe psikologėt e kėsaj sfere.
Ndjenja specifike e zemėrimit, sipas studimeve tė reja psikologjike,
nuk ėshtė as negative dhe as pozitive dhe ajo do ta rrisė motivimin nėse
qėllimi i fundit i saj nuk ėshtė dėmtimi, apo vuajtja e njerėzve tė
tjerė. Skanimi i trurit ka treguar sesi njerėzit pėrjetojnė ndjenjat e
ndryshme. Pėr shembull, nėse ndjehemi mė humor tė mirė, atėherė do tė
aktivizohen regjionet e trurit nė anėn e majtė, kurse ndjenjat negative
sikur mundimi dhe depresioni do tė shkaktojnė aktivitet nė anėn e
djathtė.


Ndjenjė negative apo pozitive?

Megjithėse, pėrgjigjja nė atė se a ėshtė zemėrimi ndjenjė pozitive,
apo ėshtė e kundėrta, pra ndjenjė negative nuk ėshtė e thjeshtė, meqė
derisa literatura psikologjike e klasifikon zemėrimin si ndjenjė
negative, skanimi i trurit thotė ndryshe.
“Zemėrimi ėshtė ndjenjė specifike, meqė aq sa ėshtė negativ konteksti
i tij, nga ai mund tė dalin gjėra tė mira, tė cilat na motivojnė, qė tė
bėjmė veprime dhe hapa shumė tė rėndėsishėm drejt sė ardhmes mė tė
sigurt, e tė cilat na gėzojnė dhe na bėjnė qė tė jemi mė tė mirė sesa tė
tjerėt”,– thotė udhėheqėsi i studimit, psikologu Henk Aarts.
Nė njė studim tė realizuar nė njė nga institutet e njohura nė
Holandė, shkencėtarėt u kanė treguar pjesėmarrėsve nė studim fotografi
tė ndryshme, me qėllim qė t’u shkaktojnė ndjenja tė llojllojshme, e mė
pas me anė tė rezonancės magnetike kishin incizuar trurin, nė mėnyrė qė
tė shihnin reagimin e tij.
Rezultatet e studimit kanė treguar se, fotot qė shkaktonin zemėrim,
motivonin njerėzit, me ē’rast vinte edhe deri te pėrzierja e ndjenjave
pozitive. Zemėrimi mund tė jetė stimulues vetėm nėse nuk ėshtė i
dhunshėm. Kėshtu, studimet kanė treguar se, sikur edhe nė ndeshjet
sportive, nėse udhėheqėsi i ekipit ėshtė i zemėruar, ai mė lehtė motivon
lojtarėt e tij dhe kėshtu ndikon nė ngjalljen e dėshirės pėr fitore.

_________________


`LOVE 4 Haters .. :D

Ditta
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 16842
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1991
Vendbanimi: : kerkun
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 17/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi