Konsolidimi i shtetit tė Kosovės mbetet prioritet pėr Shqipėrinė

Shko poshtė

Super Konsolidimi i shtetit tė Kosovės mbetet prioritet pėr Shqipėrinė

Mesazh nga Rreze prej Tue Feb 15, 2011 10:01 am

Prioriteti madhor i politikės sė jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė ėshtė integrimi i vendit nė Bashkimin Evropian dhe ēėshtja e konsolidimit tė shtetit tė ri tė Kosovės, ka deklaruar tė hėnėn zv.kryeministri, njėherėsh shefi i diplomacisė shqiptare, Edmond Haxhinasto, nė analizėn vjetore tė Ministrisė sė Jashtme. “Si rezultat i pėrpjekjeve dhe argumenteve tė dhėna nga ana jonė, pėr herė tė parė nė cilėsinė e Vėzhguesit, nė aktivitetet e Kartės sė Adriatikut mori pjesė edhe Kosova”.“Objektivi tjetėr madhor i politikės sė jashtme tė vendit tonė dhe pėr rrjedhojė, i diplomacisė shqiptare si instrumenti parėsor i zbatimit tė saj, ka qenė dhe mbetet ēėshtja e konsolidimit tė pavarėsisė dhe i shtetit tė ri tė Kosovės. Viti 2010, gjatė tė cilit u shpall vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė dhe u zhvillua diskutimi nė kuadėr tė Asamblesė sė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, ishte periudhė kyē pėr konsolidimin e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės”, tha ministri Hashinasto, njofton Zyra pėr informim e MPJ-sė.“Diplomacia shqiptare ka punuar me prioritet dhe pa u kursyer pėr tė siguruar sa mė shumė mbėshtetje. Tipar shumė i rėndėsishėm i kėsaj pune ka qenė koordinimi i ngushtė i gjithė veprimtarisė me partnerėt tanė kryesore, Shtetet e Bashkuara, Mbretėrinė e Bashkuar, Francėn, Gjermaninė dhe Italinė, Turqinė, dhe shume vende te tjera. Miratimi nga Asambleja e OKB-sė e Rezolutės pėr Kosovėn ishte njė arritje edhe pėr diplomacinė shqiptare. Diplomacia shqiptare vlerėson se ėshtė jo vetėm nė interes tė shqiptarėve, por edhe tė stabilitetit dhe sigurisė rajonale, qė Kosova tė mund tė integrohet sa mirė nė proceset, organizatat dhe nismat e bashkėpunimit rajonal”

_________________
If You Like Peace...Prepare For War...

Mendova Se Ta Kisha Harruar Zerin...Por Joo..Kur e Degjova Mu Kujtua Perseri...!![left]
avatar
Rreze
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8687
Mosha : 23
Viti: : 18/07/1995
Vendbanimi: : Atje Ku Mungon Tii...!!!
Aktiviteti :
99 / 10099 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi