Lėng qershie pėr shėrimin e shpejtė tė muskujve

Shko poshtė

Super Lėng qershie pėr shėrimin e shpejtė tė muskujve

Mesazh nga ditush prej Mon Mar 07, 2011 3:10 pmSipas shkencėtarėve anglezė, lėngu i qershisė ėshtė njė ilac natyral pėr shėrimin e shpejtė tė muskujve tė cilat kanė pėsuar dėmtime gjatė sforcimit tė trupit.
Specialistėt e Qėndrės Atletike tė Studimeve Shkencore nė Universitetin e South Bank tė Londrės, zhvilluan njė studim me atletėt qė pinin lėng qershie para dhe gjatė stėrvitjes sė tyre.
Sportistėt duhet tė ndiqnin programin e pirjes sė lėngut tė frutave tė ndryshme, pėr nje jave rrjesht.
Sic rezultoi, koha e shėrimit tė muskujve tė atyre qė pinin lėng qershie ishte shumė mė e vogėl se e atyre qė konsumonin lėng frutash tė tjera pėr tė njėjtin qėllim. Sportistėt qė konsumuan lėng qershie dhe kishin probleme me muskujt, kishin shėrim tė gradės 90% brenda 24 orėve!
Sipas shkencėtarėve, sekreti qėndron tek anthokianinet, njė familje antioksidantėsh dhe anti-inflamatorėsh qė pėrmbahen tek qershitė dhe tė cilat i japin atyre ngjyrėn karakteristike tė bukur e tė kuqes.
Studimi nė fjale, vjen ti shtohet edhe atyre tė mėparshme tė cilat i lidhin qershitė me mbrojtjen e zemrės dhe shėrimin e pagjumėsisė.

_________________

ditush
Super Mod/e
Besa-bess
Super Mod/eBesa-bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 5736
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 06/03/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi