Rrezatimi nga Fukushima arrin nė Evropė

Shko poshtė

Super Rrezatimi nga Fukushima arrin nė Evropė

Mesazh nga D3M1 prej Wed Mar 23, 2011 7:45 pm


Rrezatimi si pasojė e aksidenti nė centralin bėrthamor nė Fukushima ka arritur nė Evropė. Zyrtarė islandezė kanė kumtuar se nė kėtė vend “janė regjistruar sasi shumė t vogla” tė thėrrmijave bėrthamore tė cilat me gjasė vijnė nga Japonia, derisa Ministria gjermane e Ekologjisė konsideron se thėrrmijat bėrthamore gjatė ditės sė enjte mund tė arrijnė edhe nė Evropėn Qendrore.
Pas raportit pėr nivelin e rritur tė rrezatimit mbi Japoni, ėshtė rritur shqetėsimi rreth mundėsive tė incidenteve bėrthamore nė gjithė botėn.

Shėrbimi pėr mbikėqyrje tė gjėrave ushqimore ka paralajmėruar masa tė rrepta pėr import tė gjėrave ushqimore nga Japonia, ndėrsa evropianėt me shqetėsim po pėrcjellin zgjerimin e rrezatimit, njofton AFP

Rrjeti nga 63 stacione kontrolluese nė gjithė Paqėsorin, Atlantikun Veror dhe Amerikėn Veriore , mat praninė e rrezatimit, transmeton Koha.

Niveli i rrezatimit mbi Tokio qė nga tėrmeti ėshtė rritur 10 herė, ndėrsa prania e thėrrmijave bėrthamore nga Japonia ėshtė konstatuar edhe mbi Kaliforni e Washington.

Nė centralin bėrthamor Fukushima dhe pėrreth saj po bėn pėrpjekje maksimale qė tė fiken reaktorė dhe qė tė evitohet mė e keqja. Por nuk dihet nė do tė mjaftojnė ato pasi qė nė mėngjes u shėnuan edhe dy tėrmete tė reja.

Nė ujėsjellėsin e Tokios tė mėrkurėn nė mėngjes ėshtė regjistruar sėrish njė ngritje rrezatimi.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi