Nė galaktikėn tonė ka edhe mė qenie tė gjalla

Shko poshtė

Super Nė galaktikėn tonė ka edhe mė qenie tė gjalla

Mesazh nga D3M1 prej Fri Mar 25, 2011 4:33 pm


Washington, 25 mars – Galaktika jonė mund tė jetė shumė mė e ngarkuar sesa qė kemi menduar ndonjėherė. Hulumtimet e reja qė e kanė bėrė inxhinierėt e NASA-s nė Pasadena, nė Kaliforni, tregojnė se 70 yje tė ngjashme me Diellin mund tė kenė nė orbitėn e vet planetin nė formė tė Tokės. Nė sipėrfaqen e tyre mund tė ekzistojė uji, konsiderojnė hulumtuesit dhe kjo do tė thotė se vetėm nė Rrugėn e Qumėshtit mund tė ketė miliarda planetė tė ngjashme me planetin tonė.
Nė shkurt teleskopi „Capler” ka identifikuar 1.200 botė tė mundshme tė largėta, nga tė cilat 68 janė pėrafėrsisht tė mėdha sa Toka. Shėnimet e reja dėshmojnė se mund tė pritet qė ndėrmjet 1,4 dh 2,7 pėr qind tė tė gjitha yjeve nė galaktikė tė kenė planetė tė ngjashėm me Tokėn
„Kjo do tė thotė se ka shumė planetė siē ėshtė Toka, nė rrugėn e Qumėshtit, madje dy miliardė sish”, sqaron Joseph Catanzariti nga NASA. „Me kėtė numėr kaq tė madh ekzistojnė shanse tė mėdha qė atje ku ka jetė, e madje dhe jetė inteligjente nė ndonjėrėn nga kėta planetė. Dhe kėshtu vetėm nė galaksinė tonė e janė edhe 50 miliardė galaktikė tė tjera”. Shkencėtarėt parashohin se do tė zbulohen rreth 12 planetė tė ngjashėm me Tokėn pasi tė pėrfundojnė analizat e tė dhėnave nga “Capler”. Janė parė tashmė katėr sosh.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi