Kryengritėsit kėrkojnė dėrgimin e trupave tė huaja nė Libi

Shko poshtė

Super Kryengritėsit kėrkojnė dėrgimin e trupave tė huaja nė Libi

Mesazh nga D3M1 prej Wed Apr 20, 2011 10:25 am


Pas shtatė javė luftimesh rreth qytetit Misrata, kryengritėsit kanė kėrkuar prej forcave aleate dėrgimin e trupave tė huaja tokėsore nė kėtė qytet. Ushtarėt francezė dhe britanikė duhet tė ndėrhyjnė nė bazė tė parimeve humanitare, pėr tė parandaluar vazhdimin e krimeve tė trupave tė diktatorit Muammar al Gaddafi, kumtoi zėdhėnėsi i kryengritėsve Nuri Abdullah Abdullati.
NATO ka refuzuar deri tani dėrgimin e trupave tokėsore nė Libi. Sė pari, ajo ka frikė nga mundėsia e futjes sė trupave tė aleancės nė njė luftė qytetare dhe sė dyti ka pėr qėllim parandalimin e hapjes sė njė Afganistani tė ri dhe ndarjen e Libisė. Ministri i Jashtėm britanik William Hague premtoi mbėshtetjen e kryengritėsve me ekspertė ushtarakė.

“Tė gjitha qė po bėjmė janė nė pėrputhje me rezolutėn 1973 tė KS tė OKB-sė. Kjo rezolutė na obligon tė ndėrmarrim tė gjitha masat e duhura pėr mbrojtjen e popullatės civile nė Libi”, tha ministri i Jashtėm britanik. Ndėrsa homologu i tij francez Alain Juppé u shpreh kundėr dėrgimit tė trupave tokėsore. Ai ka refuzuar edhe dėrgimin e njėsive speciale pėr identifikimin e objektivave qė duhen sulmuar nga ajri.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi