Ananasi, nj mik i linjave

Shko posht

Super Ananasi, nj mik i linjave

Mesazh nga Nora prej Sat Apr 23, 2011 5:41 amAnanasi prdoret edhe pr t plotsuar mungesn e yndyrave, pr kompletimin e vitaminave, pr raportin e mir t kaliumit dhe mjaftueshmrin e natriumit.
Me vetm 40 kalori pr 100 g, sht nj ushqim jashtzakonisht i leht, perfekt pr dobsim.

Ananasi ul ndjeshm celulitet te femrat dhe ndihmon gjithashtu pr t rn nga pesha. Por kujdes, ananasi jo shum i pjekur prmban shum vitamin C dhe ndihmon n kt rast n hapjen e oreksit.
Bjeni marinad lngun e ananasit, e cila shrben pr zbutjen dhe tretjen, duke u dhn atyre nj shije t mrekullueshme.

Ananasi duhet t konsumohet i freskt, sepse i konservuar humbet bromelinn. Duhet edhe t jet i pjekur mir: fatkeqsisht, ngjyra e pishs nuk na ndihmon n dallimin e pjekjes s frutit, nse ka ngjyr t verdh mund t jet i pjekur sikurse edhe me ngjyr jeshile. Kshtu mundsia e fundit pr ta dalluar mbetet aroma, duke kontrolluar edhe mungesn e pikave dhe gjethet q duhet t mos jen vyshkur.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi