Kafeja nuk ndikon nė shtypjen e gjakut

Shko poshtė

Super Kafeja nuk ndikon nė shtypjen e gjakut

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:03 am

Revista“American Journal of Clinical Nutrition” ka botuar rezultatet e shkencėtarėve amerikanė nga universiteti i Luizianės, sipas tė cilave kafeja nuk pėrbėn rrezik pėr hipertensionin.

Nė hulumtimin e tyre ishin pėrdorur tė dhėnat e mė shumė se 170.000 personave, tė cilėt ishin vėzhguar pėr 33 vjet rresht.

Ishte vėrtetuar se shtypja e lartė e gjakut me kalimin e kohės ishte shfaqur tek mė shumė se njė e pesta e pjesėmarrėsve, pa marrė parasysh se sa shpesh kishin konsumuar kafenė – mė tepėr se 5 apo mė pak se 1 filxhan brenda ditės.

Shtypja e lartė e gjakut ndėrlidhet me sėmundjet e zemrės, sulmin nė tru dhe rrezikun e pėrgjithshėm pėr vdekje.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi