Kafeja nuk ndikon n shtypjen e gjakut

Shko posht

Super Kafeja nuk ndikon n shtypjen e gjakut

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:03 am

RevistaAmerican Journal of Clinical Nutrition ka botuar rezultatet e shkenctarve amerikan nga universiteti i Luizians, sipas t cilave kafeja nuk prbn rrezik pr hipertensionin.

N hulumtimin e tyre ishin prdorur t dhnat e m shum se 170.000 personave, t cilt ishin vzhguar pr 33 vjet rresht.

Ishte vrtetuar se shtypja e lart e gjakut me kalimin e kohs ishte shfaqur tek m shum se nj e pesta e pjesmarrsve, pa marr parasysh se sa shpesh kishin konsumuar kafen m tepr se 5 apo m pak se 1 filxhan brenda dits.

Shtypja e lart e gjakut ndrlidhet me smundjet e zemrs, sulmin n tru dhe rrezikun e prgjithshm pr vdekje.

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi