Mėnyrat se si tė humbni nė peshė

Shko poshtė

Super Mėnyrat se si tė humbni nė peshė

Mesazh nga Gonna prej Mon Apr 25, 2011 8:04 am

Rregulli i vjetėr:

Shmangini karbohidratet

Dietat me sasi modeste tė konsumit tė karbohidrateve ishin popullore kur ishte promovuar dieta e Atkinsonit. Ishte vėrtetuar se njė regjimi tė tillė tė ushqimit vėshtirė mund t’i pėrmbahet.

Rregulli i ri: Ushqim mesatar

Konsumoni pesė shujta tė vogla brenda ditės. Nė kėtė mėnyrė, sipas dr. Marion Veter, drejtor i qendrės pėr peshė dhe ērregullim tė ushqimit nė Pensilvani, do tė siguroni mė shumė energji dhe proteina.Rregulli i vjetėr:

Shmangeni tė kuqtė e vezės

Sipas njė studimi tė universitetit britanik Sėrei, njerėzit tė cilėt kanė konsumuar dy vezė brenda ditės, pėr 12 javė kishin humbur po aq kilogramė, sikur edhe ata qė nuk kishin konsumuar vezė.

Rregulli i ri: Mos i pėrjashtoni pėrbėrėsit e dobishėm

Tė kuqtė e vezės pėrmban nė vete proteina, kalcium dhe hekur. Konsumojini nė mėnyrė mesatare, edhe pse jeni nė dietė, ndėrsa zvogėlojeni konsumin e mishit.Rregulli i vjetėr: Gjithė ditėn konsumoni nga pak

Gjatė dekadės sė kaluar ishte menduar se nėse gjatė gjithė ditės konsumoni apo grimconi ushqime, do t’ju zvogėlohet oreksi. Por, studimi i ri kanadez e vėrteton tė kundėrtėn - nuk kishte dallim te gratė, tė cilat kishin grimcuar ushqim gjatė gjithė ditės, me ato qė nuk e kishin bėrė njė gjė tė tillė.

Rregulli i ri: Radhitni shujtat ashtu siē ju konvenon juve

Konsumojeni ushqimin nė mėnyrėn mė tė mirė qė juve ju pėrgjigjet.Rregulli i vjetėr: Pa ushqime tė grimcuara gjatė natės

Gjėja mė e rėndėsishme nėse dėshironi tė humbni nė peshė ėshtė kujdesi se ēfarė konsumoni, e jo kur konsumoni. Metabolizmi punon, pa marrė parasysh kohėn - konsumoni darkė tė shėndetshme nė orėn 22:00 dhe nuk do tė keni kurrfarė pasojash pėr formėn trupit.

Rregulli i ri: Kujdes nė kaloritė, e jo me orarin

Konsumoni atėherė kur jeni tė uritur, por keni kujdes qė artikujt tė jenė tė freskėt dhe tė shėndetshėm.

Rregulli i vjetėr: Pėrshėndetuni pėrgjithmonė me ėmbėlsirat

Shkencėtarėt theksojnė se nėse njėherė pėrshėndeteni me njė artikull, cilido qoftė ai, dėshira juaj sa vjen e shtohet dhe pėr njė moment do tė suleni me vrull drejt artikullit tė ndaluar.

Rregulli i ri: Qeraseni veten kohė pas kohe

Nė sasi tė vogla konsumojeni atė qė keni dėshirė. /reuters/

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi