far ndodh kur ne qeshim?

Shko posht

Super far ndodh kur ne qeshim?

Mesazh nga Nora prej Tue May 03, 2011 9:21 amEfektet e t qeshurs dhe t ushtrimeve jan shum t ngjashme. Njerzit q besojn n t mirat q sjell e qeshura thon q ajo sht si nj strvitje e leht dhe mund t ofroj disa nga avantazhet e njjta q sjell edhe strvitja.
Kur qeshim ne ndryshojm psikologjikisht; tendosim muskujt e fytyrs dhe t trupit, pulsi dhe presioni i gjakut rriten dhe marrim frym m shpejt, duke drguar m shum oksigjen n indet tona.

Efektet e t qeshurs dhe t ushtrimeve jan shum t ngjashme. Kombinoni t qeshurn dhe lvizjen (t valvitni dorn); kjo sht nj mnyr e shklqyer t prmirsoni rrahjet e zemrs.

Nj pionier n krkimet pr t qeshurn, William Fry, pretendonte se, i duheshin 10 minuta mbi nj makin qepse q rrahjet e zemrs s tij t arrinin n t njjtin nivel rrahjesh pas 1 minute t qeshure me t madhe. Dhe duket se e qeshura gjithashtu djeg kalorit.

Nj studiues nga Universiteti Vanderbilt, ndrmori nj studim t vogl n t cilin ai mati sasin e kalorive q harxhohen gjat t qeshurs. Doli se, gjat nj qeshjeje 10-15 minuta digjen 50 kalori. Ndrsa rezultatet jan intriguese, mos jini shum t nxituar q ta bni rutin. Nj cop okollat ka rreth 50 kalori; n nivelin e 50 kalorive n or, t humbisni 500 g do t'ju duheshin rreth 12 or e qeshur e mir!

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi