Tė mirat e tė qenit llafazane

Shko poshtė

Super Tė mirat e tė qenit llafazane

Mesazh nga Albba prej Fri Jun 10, 2011 6:43 pmBiseda ėshtė ēudibėrėse: t’ia besosh tjetėrkujt mendimet, brengat dhe gjendjet shpirtėrore kjo do tė thotė ta zbusėsh tendosjen tėnde, ta ndihmosh veten tė mos ndjehesh vetėm dhe tė pėrballosh mė lehtė vėshtirėsitė...
Kjo ėshtė njė lojė zbavitėse, por njėherėsh edhe serioze, nė asnjė mėnyrė humbje kohe. Llomotitja ėshtė gati njė lloj arti, i cili, nėse dimė, na vė nė qendėr tė vėmendjes dhe na bėn tė kėndshėm pėr shoqėrinė nė tė cilėn kurrė nuk ndjejmė monotoni. Por llomotitja ėshtė edhe mėnyrė qė tė ndihemi mė pak vetėm, tė ēlirohemi nga tendosja, t’i zgjidhim problemet. Prandaj biseda ėshtė e rėndėsishme. Gjithmonė!

Po t’ia besosh tjetėrkujt dyshimet, brengat dhe gjendjet e ndryshme shpirtėrore, kjo mund tė na ndihmojė qė tė pėrballohemi mė qetė me problemet. Por edhe lumturia ka nevojė pėr fjalė. Ēfarė kuptimi ka tė ndihesh si njė qiell tė shtatė e kėtė tė mos mund t’ia thuash askujt? Pra, zgjidheni gjuhėn dhe llomotitni kudo (nė shtėpi, nė floktore, nė park) me tė gjithė (familjen, partnerėt, miqtė dhe, pse jo, edhe me tė panjohurit). Por, me njė kusht: zgjidhni me kujdes rrethanat dhe bashkėbiseduesit!

Nė punė, me miqtė, nė shtėpi ndryshohet kodeksi i komunikimit. Mėsoni fjalėt e duhura nė vendet e duhura dhe nė rastet e duhura! Flitni pėr gjithēka. Qeshni dhe mos u brengosni nėse ajo qė thoni ndonjėherė mund t’ju duket marrėzi. Llomotitja gjithmonė ėshtė shenjė e afrisė, miqėsisė dhe butėsisė. Shpesh ajo ėshtė edhe vendimtare, sepse tė jetosh nėn tė njėjtin kulm vetvetiu nuk do tė thotė se keni gjithēka tė pėrbashkėt dhe se mirėkuptoheni pėr gjithēka. Por, mos e pėrzieni llomotitjen dhe diskutimin. Llomotitja ėshtė spontane dhe e pakufizuar, kurse diskutimi ėshtė i matur dhe i kujdesshėm. Duke biseduar lirisht mund tė prekni tema tė ndryshme, madje edhe ato tė cilat, sikur tė mendonit racionalisht do t’i censuronit dhe tė t’i largonit si tė panevojshme. Nėse jeni tė kujdesshėm mund tė merrni shenja tė rėndėsishme me ndihmėn e tė cilave do t’i zbuloni anėt e fshehta tė familjarėve tuaj.

avatar
Albba
PrincesS
Besa-Bess
PrincesSBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 1505
Mosha : 24
Viti: : 25/08/1994
Vendbanimi: : Therand
Aktiviteti :
80 / 10080 / 100

Registration date : 07/05/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi