Formula e dashurisė ekziston

Shko poshtė

Super Formula e dashurisė ekziston

Mesazh nga D3M1 prej Tue Jun 14, 2011 9:53 pm


Romantikėt nė kėrkim tė dashurisė sė pėrjetshme tash mund tė llogarisin nė formulėn e re tė dashurisė, e cila ėshtė publikuar vetėm disa ditė para Shėn Valentinit, e qė llogaritė moshėn e duhur pėr tė rėnė nė dashuri. Ekuacioni i emėrtuar “Formula e nuses”, ėshtė krijuar nga njė profesor australian i matematikės dhe funksionon duke faktorizuar moshėn nė tė cilėn ju keni filluar tė kėrkoni partnerin serioz, dhe moshėn absolute qe ju mendoni se do tė martoheni. “Edhe pse probabiliteti nuk ėshtė baza mė romantike pėr njė martesė, formula duket se i ėshtė pėrshtatur shumė ēifteve – qoftė aksidentalisht ose me paramendim”, thotė kreatori i ekuacionit, profesori Tony Dooley nga Universiteti New South Wales. “Nuk ka arsye pse shkenca tė mos luaj rol nė kalkulimin e momentit mė tė mirė pėr tu martuar,” tha Dooley. Sidoqoftė, ēiftet e dashuruara duhet tė kenė kujdes: ky ekuacion matematikor pėr dashuri ėshtė treguar i suksesshėm nė vetėm 37 pėr qind tė rasteve.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi