Rreth 350 milion njerz n bot vuajn nga diabeti

Shko posht

Super Rreth 350 milion njerz n bot vuajn nga diabeti

Mesazh nga Nora prej Sun Jun 26, 2011 6:08 pmNumri i t rriturve q vuajn nga diabeti n tr botn ka arritur n pothuajse 350 milion njerz, q sht m shum se dyfishi i numrit q vuanin nga kjo smundje tridhjet vite m par.
Nj studim i publikuar n revistn Lancet ka treguar se 138 milion nga numri i prgjithshm i t smurve me diabet jetojn n Kin dhe Indi, ndrsa n SHBA dhe Rusi jetojn 36 milion njerz me kt smundje.
Diabeti tip 2 sht forma m e prhapur e ksaj smundjeje, e cila lidhet ngusht me mbipeshn dhe mosaktivitetin fizik.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi