Gjermania dhe Kina prforcojn bashkpunimin

Shko posht

Super Gjermania dhe Kina prforcojn bashkpunimin

Mesazh nga D3M1 prej Thu Jun 30, 2011 7:49 am


Kancelarja gjermane Angela Merkel ka br nj bilanc pozitiv t konsultimeve t para gjermano-kineze, t zhvilluara n Berlin.
T dyja vendet kan hapur nj kapitull t ri n marrdhniet e tyre, tha Merkel pas takimit me kryeministrin kinez Wen Jiabao, raporton Deutsche Welle.

Ky i fundit vlersoi Gjermanin si nj partner t rndsishm strategjik. Marrdhniet me Kinn do t intensifikohen n drejtimin e hulumtimit shkencor, drejtsis, mbrojtjes s klims dhe energjive t rigjenerueshme.

Vllimi i kontratave t nnshkruara n Berlin me Kinn kap shifrn e 15 miliard dollarve. Merkel preku n konsultimet qeveritare edhe deficitet q ka Kina n fushn e t drejtave t njeriut. Kryeministri kinez u shpreh se t dyja palt duhet t krkojn t prbashktat dhe jo dallimet.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi