Kushtrimi 12-vjear, lexuesi m i mir n Gjermani (Video)

Shko posht

Super Kushtrimi 12-vjear, lexuesi m i mir n Gjermani (Video)

Mesazh nga Nora prej Sat Jul 02, 2011 11:01 am

Kushtrimi 12-vjear, lexuesi m i mir n Gjermani (Video) 02-kushtrimi_0207111243_1


Kushtrim Rushiti, shqiptari 12 vjear nga Bergisch Gladbach i Gjermanis, ka ndar vendin e par bashk me nj moshatare t tij (Anna Becker) n garat federale t nxnsve t Gjermanis pr zgjedhjen e lexuesit m t mir t veprave letrare. sht kjo gar tradicionale q e organizojn pr do vit librarit gjermane.

Kushtrimi ka fituar n nj konkurrenc prej 640 mij nxnsve gjerman, sa kan marr pjes n kt konkurs, shkruan gazeta gjermane "Klner Stadtanzeiger", kurse transmeton albinfo.

"Ai erdhi, lexoi dhe fitoi", e fillon kshtu shkrimin pr shqiptarin e vogl gazeta e prmendur. Ai sht nxns i klass s gjasht n shkolln fillore n Kleefeld. N shtpi me prindrit Kushtrimi flet shqip. N vitin 1998, familja e tij kishte ardhur nga Kosova n Gjermani. Pr t kuptuar prse Kushtrimi ka ln mbrapa qindra mij pjesmarrs tjer t gars, ju duhet ta dgjoni at vetm disa sekonda duke lexuar.

N t ardhmen ai mund ta shoh veten n disa profesione, si at t gazetaris, folsit n televizion ose prkthyesit t filmave. Kur e prmend profesionin e prkthyesit t filmave ai mendon pr sinkronizuesin me z t filmave. Por, thot ai, mund t ndodh t bhem edhe shkrimtar.

Nj djal nga Kosova i l mbrapa t gjith konkurrentt e tij pikrisht n elementin n t cilin fmijt me prejardhje t huaj kritikohen m s shpeshti: n gjuhn gjermane. Ai fiton madje jo pr shkak t gramatiks dhe drejtshkrimit, por pr shkakun se e kupton mesazhin e fjalve dhe e transmeton at me racionalitet dhe me shpirt.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
Kushtrimi 12-vjear, lexuesi m i mir n Gjermani (Video) Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Kushtrimi 12-vjear, lexuesi m i mir n Gjermani (Video) Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi