Meshkujt do ta zėvendėsonin punėn me angazhimet rreth fėmijėve

Shko poshtė

Super Meshkujt do ta zėvendėsonin punėn me angazhimet rreth fėmijėve

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 03, 2011 5:18 pmKohėt moderne nėnkuptojnė edhe ndryshime, prandaj sipas njė hulumtimi tė ri, meshkujt nuk duan mė tė jenė ata qė e sjellin bukėn nė familje, por duan tė kalojnė mė shumė kohė pranė familjes.
Studimi i titulluar “The New Dad: Caring, Committed and Conflicted” (“Babai i ri: I kujdesshėm, i pėrkushtuar dhe konfliktuoz”) ėshtė realizuar nė Qendrėn pėr shtėpi dhe familje nė Boston. Janė anketuar rreth njė mijė meshkuj, ndėrsa rezultatet kanė treguar se ata shumė lehtė do ta zėvendėsonin punėn me obligimet familjare dhe nė radhė tė parė do tė kujdeseshin pėr fėmijėt e tyre.

Afėr gjysma e tė baballarėve tė anketuar kanė thėnė se do tė qėndronin nė shtėpi me fėmijėt nėse familja do tė mund t’i mbulonte shpenzimet jetėsore me njė rrogė.

Rezultatet e kėtij studimi kanė treguar po ashtu se ende nuk ėshtė zhdukur nė tėrėsi mėnyra e vjetėr e qasjes ndaj jetės familjare. Kėshtu p.sh. meshkujt nuk janė tė vetėdijshėm se sa punė nevojitet pėr t’u kujdesur ndaj fėmijėve, sepse sėrish do t’ua linin femrave disa punė, siē ėshtė heqja e pelenave ose ndėrrimi i teshave.

Megjithatė, pėrkundėr dėshirės pėr tė qėndruar pranė familjes, shumica e meshkujve tė anketuar edhe pasi janė bėrė me fėmijė kanė vazhduar punėn e njėjtė. Ndėrkohė, femrat nga ana tjetėr jetėn e tyre e kanė ndryshuar nė tėrėsi dhe ia kanė pėrshtatur nevojave tė fėmijėve dhe familjes.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi