Kujdes! Mbishkrimi nuk garanton mbrojtje nga dielli

Shko poshtė

Super Kujdes! Mbishkrimi nuk garanton mbrojtje nga dielli

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 03, 2011 5:19 pmPreparatet e shtrenjta pėr rrezitje nuk ofrojnė mbrojtje mė kualitative, ndėrsa kėtė nuk e bėn as blerja tyre nė barnatore.
Ekspertėt kanė testuar 16 preparate pėr mbrojtje nga dielli me faktorė mesatarė mbrojtės, kryesisht tė firmave tė njohura, ēmimet e tė cilave lėviznin nga 0.99 e deri nė 40.79 euro pėr 100 mililitra.
Ata u kanė kushtuar vėmendje edhe pohimeve tė produkteve, siē janė “dermatologjikisht i testuar”, “antialergjik”, “nuk ėshtė testuar nė shtazė” dhe tė ngjashme.
Rezultatet nuk ishin edhe aq tė mira duke u bazuar nė emrat e kompanive me nam botėror. Disa prej tyre kishin dėshtuar nė rezistencėn ndaj ujit edhe pse kėtė aftėsi e kanė tė shkruar nė ambalazh.
Kur bėhet fjalė pėr udhėzimet e pėrdorimit tė produkteve, dobėt janė vlerėsuar shumica e tyre. Nė fakt edhe pse kanė mjaft informata, ato janė tė shkruara nė ambalazhin e kartonit ose nė letrėn pėrcjellėse, tė cilėn zakonisht pėrdoruesit e hedhin dhe nuk e marrin me vete nė plazh.
Rekomandohet qė tė gjitha preparatet pėr rrezitje tė kenė qartė tė pėrshkruar mbrojtjen e tyre nga rrezet UVA dhe UVB, si dhe numri i faktorit mbrojtės (SPF) duhet tė mos rritet ose zvogėlohet, por tė jetė ai i vėrteti qė e ofron produkti, nė mėnyrė qė tė sigurohet mbrojtje sa mė kualitative.
Autorėt e kėtij studimi thonė se nuk ėshtė lehtė qė tė zgjedhėsh preparatet mbrojtėse kur e di se nuk je i sigurt nėse ato do tė sigurojnė mbrojtjen qė ofrojnė, pėrkundėr parave qė paguan. Pėr kėtė arsye, sipas tyre, ėshtė mė mirė qė tė shmanget dielli sidomos nė periudhėn e rrezikshme tė ditės (10:00-16:00), nė mėnyrė qė tė mos rrezikohemi nga sėmundjet e rėnda tė lėkurės.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi