Nxehtėsia shkakton edhe dėmtim tė brendshėm

Shko poshtė

Super Nxehtėsia shkakton edhe dėmtim tė brendshėm

Mesazh nga Nora prej Sat Jul 16, 2011 5:53 amKur jeni tė ekspozuar ndaj goditjes sė tė nxehtit, kjo mund tė shihet nė trupin tuaj qė lahet nė djersė, por nxehti njėkohėsisht mund tė ndikojė edhe nė brendinė tuaj, pohojnė mjekėt.
Me rritjen e temperaturės sė ajrit edhe temperatura e trurit tė njeriut rritet ngadalė. Kjo shpjegon pse njerėzit janė nganjėherė tė hutuar kur kalojnė mė shumė kohė nė diell.
Kur jashtė ėshtė nxehtė, organizmi u dėrgon gjak shtesė organeve vitale nė mėnyrė qė tė vazhdojnė funksionimin, ndėrsa po ashtu i dėrgon mė tepėr gjak edhe lėkurės qė tė ndihmojė nė ftohje. Kjo do tė thotė se nė kėtė rast dėrgohet mė pak gjak nė drejtim tė organeve tė tretjes.
“Tretja ėshtė prioritet mė i vogėl, prandaj enėt e gjakut tė sistemit tonė tretės kufizohen nga perfuzioni. Kjo ėshtė arsye pse nuk ju hahet ose pihet kur ėshtė nxehtė, ose pse keni mundim nėse keni ngrėnė”, thonė ekspertėt amerikanė.
Zgjidhja: Duhet tė konsumoni ushqim qė tretet lehtė, siē janė karbohidratet e thjeshta, ndėrsa duhet shmangur ushqimet e pasura me proteina dhe yndyra, tė cilat treten shumė mė vėshtirė.
Dhe kuptohet tė pini vazhdimisht- ujė ose pije sportive, ndėrsa shmangni alkoolin ose kafeinėn qė mund tė shkaktojnė dehidrim.
Duhet pasur kujdes, sepse nė rastet mė tė rėnda, tė nxehtit mund t’ju sėmurė seriozisht. Sėmurja nga tė nxehtit mund tė fillojė me gulēe, pastaj rraskapitje, ndėrsa mund tė zhvillohet edhe kokėdhimbje e fortė, mundim, vjellje dhe ndjesi e ligėshtisė sė madhe.
Sėmundja mė e shpeshtė e lidhur me tė nxehtit ėshtė ‘goditja e nxehtėsisė’, me ē’rast ndryshon gjendja mentale, ka marramendje dhe nė fund humbet vetėdija. Muskujt mund tė lėshojnė qė pėr pasojė vjen deri te pamjaftueshmėria e veshkave, prandaj ‘goditja e nxehtėsisė’ ėshtė e rrezikshme pėr jetė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi