Mnyra mediterane e t ushqyerit zgjat jetn 15 vjet

Shko posht

Super Mnyra mediterane e t ushqyerit zgjat jetn 15 vjet

Mesazh nga Nora prej Wed Aug 03, 2011 5:58 pm



Hulumtimet m t reja kan treguar se t ushqyerit mesdhetar n kombinim me ushtrime e bn shum m cilsore jetn dhe e zgjat ate pr 15 vjet.

Hulumtimi 10-vjear n Universitetin e Mastiktit ka prfshir 120 mij meshkuj dhe femra t moshs nga 55 n 69 vje. Ata kan konsumuar vetm produkte t shndetshme: vaj ulliri, peshk, perime, pem, arra dhe produkte t drithrave dhe shum pak mish dhe alkool. Hulumtimi ka treguar se femrat t cilat jan ushqyer n kt mnyr kan jetuar edhe 15 m gjat se ata q nuk kan konsumuar ushqim t shndetshm, ndrsa te meshkujt shekulli i jets sht zgjatur rreth 8 vjet.

sht konstatuar se nse ksaj mnyre t t ushqyerit i shtohen edhe ushtrimet e rregullta fizike, athet efekti do t ishte i plot.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi