Nj rrjet shpellash lidhte Evropn 12.000 vjet m par

Shko posht

Super Nj rrjet shpellash lidhte Evropn 12.000 vjet m par

Mesazh nga D3M1 prej Sat Aug 06, 2011 11:32 pm

Nj rrjet shpellash lidhte Evropn 12.000 vjet m par  F.0806210102816_m
Njeriu i kohs s gurit ka krijuar nj rrjet t madh t tuneleve
nntoksore q prshkon Evropn q nga Skocia e deri n Turqi, shkruan
Daily Mail.
Arkeologu gjerman Dr. Heinrich Kusch tha se
dshmit e tuneleve jan gjetur nn qindra vendbanime neolitike npr
tr kontinentin e Evrops. N librin e tij Sekretet e ders
nntoksore drejt nj bote antike, ai beson se pasi shum prej ktyre
tuneleve nntoksore kan mbijetuar edhe pas 12 mij viteve dshmon se
rrjeti origjinal i tuneleve ka qen i jashtzakonshm.

Npr tr Evropn kan qen mijra tunele t tilla prej veriut n
Skoci e deri n Mesdhe. Shumica nuk jan m t mdha se sa nj vrim
krimbi vetm 70 centimetra t gjer por t mjaftueshm pr nj
person pr tu futur brenda. Ata kan komunikuar, por ka pasur edhe vende
pr pushim, ose depo dhe dhoma. Kto shpella nuk kan lidhen t gjitha
s bashku por sht nj rrjet shum i madh nntoksor, thot Kusch.

Disa ekspert besojn se rrjeti ka qen nj mnyr e mbrojtjes nga
grabitqart derisa t tjert besojn se disa nga tunelet jan prdorur
si autostradat sot, pr njerzit t udhtojn t sigurt pa marr
parasysh luftrat ose dhunn apo kushtet atmosferike mbi tok.

N libr thuhet se jan ndrtuar edhe kupola afr hyrjeve sepse Kisha
kishte frik pr ndikimin q kto tunele neolitike mund t prfaqsonin
dhe dshironin ta mohonin ndikimin e tyre. N disa raste jan zbuluar
edhe shkrime duke iu referuar tuneleve si nj rrugdalje drejt
nntoks.

_________________
Nj rrjet shpellash lidhte Evropn 12.000 vjet m par  D3m1
Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 30
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Nj rrjet shpellash lidhte Evropn 12.000 vjet m par  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Nj rrjet shpellash lidhte Evropn 12.000 vjet m par  Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi