Katedralja prej letre

Shko poshtė

Super Katedralja prej letre

Mesazh nga Nora prej Tue Aug 23, 2011 11:03 am

Katedralja prej letre F.0823121855458_m

Arkitekti japonez, Shigeru Ban, mori pėrsipėr ndėrtimin e katedrales sė re nė qytetin Chrischurch tė Zelandės sė Re, qė u shkatėrruar nga tėrmeti nė fillim tė kėtij viti. Ai do ta ndėrtojė katedralen prej kartonit.
Katedralja e ndėrtuar mė 1864 ėshtė dėmtuar rėndė gjatė tėrmetit qė e preku kėtė qytet mė 22 shkurt, duke ia dėmtuar komplet kullėn e kambanės. Tėrmeti i dytė nė qershor i shkaktoi edhe mė shumė dėme.

Zyrtarėt e qytetit duhet tė vendosin pėr ndėrtimin e kishės, ndėrsa angazhuan edhe Banin pėr ta punuar strukturėn, e cila do tė jetė e gatshme pėr shėnimin e pėrvjetorit tė tėrmetit.

Kjo strukturė do tė qėndrojė derisa katedralja anglikane tė mos rindėrtohet dhe tė kthehet nė gjendjen e mėparshme.

Ban u bė i njohur pėr pėrdorimin e kartonit i cili mund tė riciklohet dhe ėshtė shumė i fortė pėr ndėrtimin e ndėrtesave tė mėdha.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 28
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
Katedralja prej letre Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Katedralja prej letre Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi