SHBA, 30 miliardė dollarė nė 10 vjet luftė

Shko poshtė

Super SHBA, 30 miliardė dollarė nė 10 vjet luftė

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Aug 30, 2011 11:54 amQeveria amerikane ka shpenzuar nė dekadėn e fundit 30 miliardė dollarė pėr kontrata me kompani tė ndryshme pėr investime nė Afganistan dhe Irak.

Kėshtu thotė njė komision dypartiak qė ka kontrolluar shpenzimet e luftės, i cili ka konstatuar gjithashtu besim tė tepruar tė qeverisė tek kontraktuesit, organizim tė dobėt tė planeve, si dhe abuzime me shpenzimet.

Komisioni deklaron gjithashtu se ka prova pėr mungesė pėrgjegjėsie dhe konkurrencė jo tė ndershme.

Duke shkruar nė “Washington Post”, autori i raportit paralajmėron se investimet nė dy vendet mund tė shkojnė dėm edhe pas pėrfundimit tė misionit amerikan atje.

Mes shembujve tė cituar ėshtė njė burg 40 milionė dollarėsh pėr Irakun, tė cilin ky vend nuk e donte dhe qė nuk ka pėrfunduar kurrė sė ndėrtuari.

Projektet e financuara nga SHBA nė kėto dy vende rrezikojnė gjithashtu tė shkojnė dėm pasi qeveritė vendase nuk janė nė gjendje ose nuk kanė vullnet pėr t’i mbėshtetur ato.

Njė rast tjetėr ėshtė ai pėr 300 milionė dollarė tė derdhur pėr njė central tė sofistikuar energjie nė Kabul, tė cilin qeveria afgane nuk do tė jetė kurrė nė gjendje ta menaxhojė.

Edhe njė program 11 miliardė dollarėsh pėr baza pėr forcat afgane tė sigurisė ka tė ngjarė tė shkojė drejt dėshtimit, thuhet mė tej nė raportin e komisionit.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi