Pėr shkak tė stresit, rusėt nuk e ndryshojnė orėn

Shko poshtė

Super Pėr shkak tė stresit, rusėt nuk e ndryshojnė orėn

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Oct 30, 2011 1:36 pm

Pėr shkak tė stresit, rusėt nuk e ndryshojnė orėn  F.1030092047269_m

Llogaritja dimėrore e orės nė Evropė filloi tė dielėn, kur akrepat e orės u kthyen njė orė mbrapa.

Lėvizja e akrepave nė Evropėn Perėndimore filloi nė fillim tė vitit 1970, me arsyetimin se me kėtė “zgjatet” dita, bėhen kursime mė tė mėdha nė shpenzimin e energjisė elektrike, rritet produktiviteti, pėrmirėson pėrshtatjen e njerėzve dhe dita e punės bėhet mė fleksibile.

Prej vitit 2002, Bashkimi Evropian si dhe shtetet tjera nė kontinentin e Evropės vendosėn qė llogaritja verore e kohės tė nisė nga e diela a fundit e marsit dhe tė pėrfundojė nė tė dielėn e fundit tė tetorit.

Nė kėtė mėnyrė ora ndėrrohet nė 70 shtete tė botės, kryesisht nė hemisferėn veriore.

Pėrveē Islandės qė ėshtė shteti i vetėm evropian qė nuk bėn ndryshimin e orės nė llogaritje verore dhe dimėrore, gjatė kėtij vikendi rusėt pėr herė tė parė nė 30 vitet e fundit nuk do t’i lėvizin akrepat njė orė mbrapa.

Rusia do tė mbetet nė “kohėn verore”, sipas Ligjit pėr llogaritjen e kohės, i cili ėshtė miratuar sivjet me iniciativėn e presidentit rus Dmitry Medvedev.

“Nuk do tė kalojmė nė orėn dimėrore”, kishte deklaruar presidenti rus, duke shtuar se ndryshimi i orės shkakton stres tek njerėzit e sėmurė.

Akrepat e orėve nė Rusi pėr herė tė parė janė ndryshuar sipas sezoneve mė 1 korrik 1917, sipas njė dekreti tė Qeverisė sė Pėrkohshme. Shembull tė njėjtė pėr mosndryshim tė orės po mendojnė edhe autoritetet nė Bjellorusi dhe Ukrainė, ndėrsa pėr anėt pozitive tė kėtij vendimi po diskutojnė edhe danezėt.

Ekspertėt rusė megjithatė tėrheqin vėrejtjen edhe pėr pasojat negative qė mund tė ketė heqja e lėvizjes tradicionale tė akrepave, sidomos pėr kompanitė energjetike. Profesori i katedrės nė Institutin pėr demografi, Aleksy Skopin, vlerėsoi se Rusia ėshtė dashur edhe mė herėt tė mbetej nė kohėn “dimėrore”, qė ėshtė mė afėr ciklit biologjik tė zakonshėm pėr njerėzit.

_________________
Pėr shkak tė stresit, rusėt nuk e ndryshojnė orėn  Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 30
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Pėr shkak tė stresit, rusėt nuk e ndryshojnė orėn  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Pėr shkak tė stresit, rusėt nuk e ndryshojnė orėn  Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi