Vjen n jet banori i 7 miliardt

Shko posht

Super Vjen n jet banori i 7 miliardt

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Mon Oct 31, 2011 2:20 pmQuhet Nargis erdhi n jet n Luckonow t Indis n orn 7:20 minuta me orn lokale dhe sht fmija q e con popullsine e toks n 7 miliard banor.

Bhet fjal pr nj titull m s shumti honorifik dhe nuk paraqet ndonje avantazh konkret pr foshnjen e porsalindur, prvec faktit q emri i saj mund t kaloj n ndonj faqe t historise.

T paktn kshtu ndodhi me banorin e 6 miliard t planetit ton. 12 vjet me pare, sekretari i atehershem i Kombeve te Bashkuara Kofi Anan e pershendeti publikisht lindjen e Adnan Nevic ne kryeqytetin boshnjak. Por fama e tij aty nisi e aty mbeti. E ema e Adnanit rrefen se qe prej asokohe, eshte injoruar totalisht nga organizmi nderkombetar.

"Mendoja se dikush nga kombet e bashkuara do te kujtohej per te, te pakten per ditelindje, apo se ndoshta mund t'i ofronin dhe ndonje burse. Por qe prej ceremonise se organizuar nga OKB-ja me rastin e lindjes se tij, askush nuk erdhi kurre te na vizitonte ose te pakten te pyeste cfare po ben ky femije", thot nna e djalit.

Pra me shume sesa perfitime konkrete, Nargis do te kete thjesht meriten e shnderrimit ne simbolin e rritjes se planetit. Popullsia e botes po shtohet me 200.000 persona ne dite dhe ekspertet parashikojne qe deri ne fund te shekullit, ajo te mberrije ne 10 miliarde.

Lindja e Nargisit, titullin e se ciles e pretendon edhe nje foshnje filipinase, shenon dyfishimin e numrit te njerezve ne toke qe prej viteve 1960. Por si u arrit deri ketu. Shtimi i banoreve mori hov me fillimin e revolucionit industrial ne 1750-ten. por miliardi i pare u shenua vetem ne vitin 1804.

U deshen edhe 125 vite te tjera qe popullsia e botes te mberrinte ne dy miliarde. ndersa keto 50 vitet e fundit shifrat shenojne nje rritje dramatike nga tre miliarde qe ishte ne 1959-ten, ne 7 miliarde sot, nivele qe nuk ishin shenuar ndonjehere me pare. Kjo i ka bere shkencetaret te shqetesohen per impaktin qe nje fakt i tille mund te kete mbi planetin ndersa ende dsikutohen pasojat e tij ne ekonomi, mjedis dhe cilesine e jeteses.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi