Londėr, tė indinjuarit si “H si Hakmarrja”

Shko poshtė

Super Londėr, tė indinjuarit si “H si Hakmarrja”

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Nov 06, 2011 5:28 pm

Londėr, tė indinjuarit si “H si Hakmarrja” Londer-hakmarrja

Ashtu si dhe nė pėrfundim tė filmit “H si Hakmarrja”, rreth 200 manifestues tė zbritur tė shtunėn nė Sheshin e Parlamentit nė Londėr pėr tė protestuar kundėr padrejtėsive, mbanin nė fytyrė maskėn e Guy Fawkes.

Bėhet fjalė pėr anarkistin qė 400 vjet mė parė u pėrpoq tė hidhte nė erė zyrat e Westminister dhe qė, nga filmi i James McTeigue, ėshtė kthyer nė simbol tė hakersave dhe tė indinjuarve.

Sot nė Britaninė e Madhe festohet dita e Guy Fawkes, i kujtuar pėr atė qė nuk arriti tė bėnte, tė hidhte nė erė Pallatin e Parlamentit.

Nė filmin “H si Hakmarrja”, i bazuar nė novelėn grafike tė Alan Moore, protagonisti ėshtė njė Guy Fawkes modern, qė pėrdor taktika terroriste pėr tė shkatėrruar shoqėrinė totalitare.

E frymėzuar nga filmi, kėtė vit dita e Fawkes ka marrė njė domethėnie politike tė vecantė, me motivacione tėrėsisht ndryshe nga ato tė aktivistit tė shekullit tė shtatėmbėdhjetė.

Fawkes dėshtoi nė sipėrmarrjen e tij dhe u gjykua si njė tradhtar. Dėshtimi i tij kujtohet cdo vit mė 5 nėntor me rituale figurash alegoritmike dhe fishekzjarre.

_________________
Londėr, tė indinjuarit si “H si Hakmarrja” Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 30
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Londėr, tė indinjuarit si “H si Hakmarrja” Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Londėr, tė indinjuarit si “H si Hakmarrja” Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi