Londr, t indinjuarit si H si Hakmarrja

Shko posht

Super Londr, t indinjuarit si H si Hakmarrja

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Nov 06, 2011 5:28 pm

Londr, t indinjuarit si H si Hakmarrja Londer-hakmarrja

Ashtu si dhe n prfundim t filmit H si Hakmarrja, rreth 200 manifestues t zbritur t shtunn n Sheshin e Parlamentit n Londr pr t protestuar kundr padrejtsive, mbanin n fytyr maskn e Guy Fawkes.

Bhet fjal pr anarkistin q 400 vjet m par u prpoq t hidhte n er zyrat e Westminister dhe q, nga filmi i James McTeigue, sht kthyer n simbol t hakersave dhe t indinjuarve.

Sot n Britanin e Madhe festohet dita e Guy Fawkes, i kujtuar pr at q nuk arriti t bnte, t hidhte n er Pallatin e Parlamentit.

N filmin H si Hakmarrja, i bazuar n noveln grafike t Alan Moore, protagonisti sht nj Guy Fawkes modern, q prdor taktika terroriste pr t shkatrruar shoqrin totalitare.

E frymzuar nga filmi, kt vit dita e Fawkes ka marr nj domethnie politike t vecant, me motivacione trsisht ndryshe nga ato t aktivistit t shekullit t shtatmbdhjet.

Fawkes dshtoi n siprmarrjen e tij dhe u gjykua si nj tradhtar. Dshtimi i tij kujtohet cdo vit m 5 nntor me rituale figurash alegoritmike dhe fishekzjarre.

_________________
Londr, t indinjuarit si H si Hakmarrja Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 30
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Londr, t indinjuarit si H si Hakmarrja Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Londr, t indinjuarit si H si Hakmarrja Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi