Bota feston Kurban Bajramin

Shko poshtė

Super Bota feston Kurban Bajramin

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Sun Nov 06, 2011 5:31 pmBesimtarėt myslimanė nė tė gjithė botėn kremtojnė Kurban Bajramit. Kjo ėshtė dita e sakrifikimit, njė nga mė tė rėndėsishmet nė kalendarin mysliman dhe pėrfshin pelegrinazhin nė qytetin e shenjtė tė Mekės.

Ndryshe njihet si Haxhi dhe konsiderohet nje prej pesė shtyllave tė islamit. Ēdo mysliman nė gjendje tė mirė fizike duhet ta bėjė njė herė nė jetė.

Mbi 2 milionė myslimanė u mblodhėn nė Malin Arafat, nė Arabinė Sauditė, duke shėnuar ditėn kulmore tė pelegrinazhit tė pėrvitshėm.

Autoritetet e Arabisė Saudite i kushtojnė atij shumė vėmendje. Kėtė vit janė mbledhur pelegrinė nga 183 vende tė botės apo 1.83 milionė, qė vijnė nga vende tė tjera, jashtė Arabisė Saudite, duke shėnuar kėsisoj njė rekord historik. Nga agimi deri nė perėndimin e diellit, pelegrinėt myslimanė qėndrojnė pėrpara Zotit solemnisht, duke i kėrkuar atij falje.

Tė gjithė ata myslimanė qė nuk marrin pjesė nė pelegrinazh e kalojnė kėtė ditė ne agjerim dhe dedikim.
Kurban Bajramit po kremtohet edhe nė Sirte, vendlindjen e Muamar Gedafit.. Nė qytet gjithcka ėshtė shkatėrruar. Shumė pak njerėz mund tė pėrballojnė blerjen e njė qingji qė do tė sakrifikohet nė ditėn e festės.

Nė Tripoli, atmosfera duket pak mė ndryshe, megjithėse janė tė pakta familjet qė mund tė pėrballojnė blerjen e njė qingji qė kushton nga 200 deri nė 300 dollarė, mė shumė se rroga mesatare e njė punėtori.

Nė Lindjen e Mesme, Nė Qytetin e Vjetėr te Jeruzalemit, mijėra besimtarėt myslimanė u mblodhėn nė xhaminė Al Aksa, pėr tė marrė pjesė nė lutjen e mėngjesit. Mė pas, ata vizituan varrezat, pėr tė kujtuar tė afermit, e shndėrruar nė njė tradite qė ndjek festėn.

Nė Ramallah, tė Bregut Perėndimor, presidenti palestinez, Mahmud Abaz dhe zyrtarėt e tjerė zhvilluan lutje nė pallatin presidencial dhe mė pas vendosėn kurora me lule nė varrin e Jaser Arafatit.

Lutjeve nė Rripin e Gazės, nėn bllokadėn e izraelit iu bashkua dhe kreu i Hamas-it, Ismail Hanije. Ai foli pėr vrasjen e pesė militantėve palestinezė nga ushtarėt izraelitė, nė jug tė Gazės, nė orėt e vona tė sė shtunės.

“Rruga drejt Al Aksas, lirisė dhe dinjitetit ėshtė e pamundur pa gjakderdhje”, u tha ai besimtarėve.

Nė Afganistan, presidentit Hamid Karzai mori pjesė nė lutje bashkė me zyrtarė tė tjerė qė u zhvilluan nė xhaminė brenda pallatit presidencial. Ai u uroi tė gjithė myslimanėve shėndet dhe begati.

Pak ore me vone, mediat raportuan pėr njė sulm kamikaz nė provincėn veriore te Baghlanit, ku humbėn jetėn gjashtė persona. Shpėrthimi ndodhi ndėrsa besimtarėt po linin xhaminė e Vjetėr, pas lutjes nė Ditėn e Kurban Bajramit.

Edhe nėe Irak festa myslimane ėshtė shėnuar nga tre shpėrthime nė Bagdad, kryeqytetin e vendit. Gjashtė persona u vranė dhe 21 tė tjerė u plagosėn nė lagjen tregtare Shurja, ndėrsa po blinin ushqime pėr festėn e Kurban Bajramit.

_________________
Bota feston Kurban Bajramin Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 30
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Bota feston Kurban Bajramin Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Bota feston Kurban Bajramin Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi