Arkeologt zbuluan skeletin e nj kafshe 94 milion vjeare q ngjan me

Shko posht

Super Arkeologt zbuluan skeletin e nj kafshe 94 milion vjeare q ngjan me

Mesazh nga D3M1 prej Sun Nov 06, 2011 9:18 pm


Mbetjet e skeletit t nj prej kafshve m t rralla dhe m t lashta
t historis, zbuluan arkeologt, n Patagoni. Emri i ksaj kafshe t
pa njohur deri n ditt tona, sht Cronopio dentiacutus dhe sipas
arkeologve, ajo i ngjan nj klyshi, me dhmbt e par shum t
mdhenj.
Nse vm re, skicn e portretit t Cronopio (majtas) do dallojm aty
nj ngjashmri t shklqyer me nj nga heronjt me m t mdhenj t
Ketrave, Scarts, nga filmi i famshm Epoka e akullnajave.
Pasaardhsi i Ketrushave bashkkohor, qarkullonte vetm natn, si
edhe pjesa m e madhe e llojit q jetonin n epokn e Dinosaurve.
Studiuesit mendojn se kto lloj kafshsh filluan t zhvilloheshin dhe
t lulzonin, mbas zhdukjes s Dinosaurve, pasi mbijetesa bashk me ta
ishte tuhasje e pamundur. Kafsht e pakta t cilat mund t mbijetonin
dhe t zhvilloheshin njkohsisht me Dinosaurt, ishte vetm Cronopio.
Lloji Cronopio ishte i detyruar t qarkullonte pas perndimit t
diellit, pasi kshtu ata mund t ruheshin nga grabitqart e rrezikshm.
N kt ves, shkenctart spikasin anatomin e syve t Cronopio-s, i cili vrtet tregon se ishte njkafsh nate.
Ky zbulim, sht i nj rndsie t madhe dhe t veant, pasi jan shum
t pakta zbulimet e kafshve t cilat jetonin n epokn e Dinosaurve.
Edhe ato pak mbetje skeletesh t cilat ishin zbuluar, nuk ishin n
gjendje t mir, kshtu shkenctart e kishin t pa mundur mbledhjen e
informacioneve t duhura dhe t bollshme.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi