Shtatė mrekullitė e reja tė natyrės (Video)

Shko poshtė

Super Shtatė mrekullitė e reja tė natyrės (Video)

Mesazh nga D3M1 prej Sat Nov 12, 2011 10:29 am

Shtatė mrekullitė e reja tė natyrės (Video) Iguazu_2011_226291989
Tė premten nė mbrėmje, ėshtė publikuar lista e Shtatė mrekullive tė
reja tė natyrės. Gara pėr pėrzgjedhjen e kėtyre mrekullive filloi nė
vitin 2007, nėn organizimin e fondacionit “New7Wonders”. Votimi ka
zgjatur deri mė 11.11.2011, ndėrsa ka pėrfunduar nė orėn 11:11 minuta.
Pėr publikimin e rezultateve ėshtė pritur simbolikisht ora 7:07 e
mbrėmjes, qė sipas orės sonė i bie 20:07 minuta. Shtatė mrekullitė e
reja tė natyrės janė:

1. Pyjet e shiut tė Amazonės

Kėto pyje shtrihen nė njė sipėrfaqe prej 7 milionė kilometra katrorė
dhe gjenden nė Amerikėn Jugore. Rajoni i mbuluar me pyje pėrfshinė
sipėrfaqen prej 5.5 milionė kilometra katrorė. Nė rajonin e Amazonės
jetojnė nėntė kombe, ndėrsa Amazona pėrbėn gjysmėn e pyjeve tė shiut nė
botė. Pėrveē kėsaj, nė rajonin e Amazonės jeton numri mė i madh i
llojeve tė bimėve dhe kafshėve. Lumi Amazona, i cili rrjedhė nėpėr
xhungėl, ėshtė lumi i dytė mė i gjatė nė botė, ndėrsa gjėja mė
interesante ėshtė se nuk ekziston asnjė urė nė lumin qė pėrshkon
Amazonėn.