Shtatė mrekullitė e reja tė natyrės (Video)

Shko poshtė

Super Shtatė mrekullitė e reja tė natyrės (Video)

Mesazh nga D3M1 prej Sat Nov 12, 2011 10:29 am


Tė premten nė mbrėmje, ėshtė publikuar lista e Shtatė mrekullive tė
reja tė natyrės. Gara pėr pėrzgjedhjen e kėtyre mrekullive filloi nė
vitin 2007, nėn organizimin e fondacionit “New7Wonders”. Votimi ka
zgjatur deri mė 11.11.2011, ndėrsa ka pėrfunduar nė orėn 11:11 minuta.
Pėr publikimin e rezultateve ėshtė pritur simbolikisht ora 7:07 e
mbrėmjes, qė sipas orės sonė i bie 20:07 minuta. Shtatė mrekullitė e
reja tė natyrės janė:

1. Pyjet e shiut tė Amazonės

Kėto pyje shtrihen nė njė sipėrfaqe prej 7 milionė kilometra katrorė
dhe gjenden nė Amerikėn Jugore. Rajoni i mbuluar me pyje pėrfshinė
sipėrfaqen prej 5.5 milionė kilometra katrorė. Nė rajonin e Amazonės
jetojnė nėntė kombe, ndėrsa Amazona pėrbėn gjysmėn e pyjeve tė shiut nė
botė. Pėrveē kėsaj, nė rajonin e Amazonės jeton numri mė i madh i
llojeve tė bimėve dhe kafshėve. Lumi Amazona, i cili rrjedhė nėpėr
xhungėl, ėshtė lumi i dytė mė i gjatė nė botė, ndėrsa gjėja mė
interesante ėshtė se nuk ekziston asnjė urė nė lumin qė pėrshkon
Amazonėn.2. Gjiri Halong

Gjendet nė Vietnam, ndėrsa ėshtė i veēantė pėr 1969 ishuj tė vegjėl
tė cilėt gjenden nė madhėsi dhe forma tė ndryshme qė pėrfshijnė njė
sipėrfaqe prej 1500 kilometra katrorė. Nė disa nga ishujt gjenden
kanjone dhe shpella te mrekullueshme, derisa tė tjerėt janė tė “banuara”
nga fshatra peshkatarėsh tė cilėt kapin mbi 200 lloje tė peshqve nė
ujin e cektė. Ėshtė interesant edhe pėr faktin se brenda shumė ishujve
gjenden liqene me ujėra tė ėmbla.


3. Ujėvarat Iguazu
Nė ishujt Iguazu gjenden ujėvarat mė tė mėdha nė botė. Shtrihen nė
2700 metra, nė formė gjysmė rrethore. 275 ujėvara tė vogla pėrbėjnė njė
ujėvare tė madhe e cila quhet “fyti i djallit” e qė ka njė rėnie deri nė
80 metra! Gjendet ndėrmjet kufirit tė Brazilit dhe Argjentinės, ndėrsa
ėshtė e rrethuar me parqe nacionale tė shteteve pėrkatėse. Nė kėto
ujėvara jetojnė qindra lloje tė bimėve dhe kafshėve tė rralla.4. Ishulli Jeju
Jeju ėshtė ishull vullkanik dhe pėrveē formės sė pazakontė, ėshtė
interesant edhe pėr numrin e kulturave bimore qė rriten nė tė. Pėr shkak
tė tokės vullkanike, nė tė rritet gati gjithēka qė mund tė mbillet.
Gjendet nė Kore. Ky ėshtė ishulli mė i madh i kėtij shteti, por edhe
provinca mė e vogėl. Kap njė sipėrfaqe prej 1846 kilometra katrorė. Pika
qendrore ėshtė Hallasan, pika mė e lartė malore nė Korenė e Jugut,
ndėrsa ka edhe vullkanin i cili gjendet nė njė lartėsi mbidetare prej
1950 metra. Pėrreth vullkanit kryesorė gjenden edhe 360 kratere tjera.5. Parku Nacional Komodo
Parku Nacional Komodo ka marrė emrin sipas njėrės prej kafshėve mė
tė pazakonta qė jeton aty. Quhet edhe si zvarraniku kuēedėr dhe sikur tė
mos ecte me katėr kėmbėt - e jo si zvarranik - do tė dukej shumė i
ngjashėm me krokodilėt. Pėrveē zvarranikėve interesantė, nė tė gjenden
edhe njė numėr i madh i kafshėve ujore. Parku shtrihet nė njė sipėrfaqe
prej 1817 metra katrorė, pėrfshinė ishullin Komodo si dhe dy ishuj mė
tė vegjėl, Rinc dhe Padar.6. Lumi nėntokėsorė Puerto Princesa
Lumi nėntokėsorė gjendet 50 kilometra larg qytetit Puerto Princesa
nė Filipine, ndėrsa ėshtė i gjatė 8.2 kilometra. Gjendet nė Parkun
Nacional River dhe derdhet nė detin jugor tė Kinės. Nėpėr shpellat
nėntokėsore nėpėr tė cilin rrjedh gjenden edhe shumė stalagmite dhe
stalaktite. Ėshtė lumi mė i gjatė nėntokėsorė nė botė. Nė parkun
nacional ku gjendet ky lum jetojnė majmunė, zvarranikė dhe ketra.
7. Mali Table

Gjendet nė Afrikėn e Jugut dhe ėshtė i jashtėzakonshėm pėr faktin
se nuk ka shumė maja malesh, por njė pllakė gati tė rrafshėt e cila
ėshtė krijuar gjatė 6 milionė vitesh tė erozionit. Nė kėtė mal jetojnė
1470 lloje kafshėsh, ndėrsa ėshtė specifik edhe pėr shkak tė “kopshteve
tė vogla me lule”.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi