Monti kryeministėr i Italisė

Shko poshtė

Super Monti kryeministėr i Italisė

Mesazh nga D3M1 prej Sun Nov 13, 2011 9:18 pm

Monti kryeministėr i Italisė F.1113204958592_m
Presidenti i Italisė, Giorgio Napoletano, tė dielėn e ka
mandatar senatorin Mario Monti pėr kryeministėr tė kėtij vendi, ndėrsa
ai e ka pranuar kėtė post.
Nė paraqitjen e tij tė parė si
kryeministėr, Monti ka thėnė se do tė bėjė pėrpjekje pėr tė kaluar
krizėn qė ka pėrfshirė Italinė.

“E pranova me rezerva postin e kryeministrit, mirėpo do tė punoj me
pėrgjegjėsi. Do tė bėj pėrpjekje mė tė mėdha pėr ta kaluar krizėn”,
ėshtė shprehur Monti.

Ndėrkohė, gjatė ditės sė hėnė, pritet qė tė formohet qeveria e re e
Italisė. Ish- komisioneri i BE-sė pritet tė formojė njė qeveri qė do tė
ketė detyrėn qė tė vė nėn kontroll krizėn e borxhit qė e ka pėrfshirė
kontinentin dhe po godet tregjet globale.

Monti ka siguruar mbėshtetjen e njė grupi tė gjerė bankierėsh,
politikanėsh dhe analistėsh ndėrkombėtarė pėr aftėsitė e tij si
negociator dhe ekonomist, megjithėse nuk ka pasur asnjėherė detyrė
politike si i zgjedhur.

Ai ėshtė njė ekspert shumė i respektuar i ekonomisė ndėrkombėtare,
ndėrsa ėshtė cilėsuar si njė person i matur dhe i rezervuar, e kundėrta e
kryeministrit tė deritanishėm, Silvio Berlusconi.

_________________
Monti kryeministėr i Italisė D3m1
Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
D3M1
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 30
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
Monti kryeministėr i Italisė Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Monti kryeministėr i Italisė Right_bar_bleue

Registration date : 30/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi