Itali, Monti prezanton planin e shpėtimit

Shko poshtė

Super Itali, Monti prezanton planin e shpėtimit

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Thu Nov 17, 2011 6:39 pm

Itali, Monti prezanton planin e shpėtimit Monti-senat

Studentėt italianė po protestojnė nė tė gjithė Italinė, teksa kryeministri Mario Monti prezanton planin e tij pėr shpėtimin e ekonomisė nė Senat.

Teknokrati i caktuar po paraqet programin qė pritet tė pėrmbajė dy iniciativa, atė pėr rritjen ekonomike dhe atė tė masave anti-krizė.

Italia ėshtė nėn presion nga vendet e eurozonės pėr tė shkurtuar borxhin publik prej 1.9 miliardė eurosh.

Zoti Monti ka deklaruar se ėshtė i bindur se qeveria e re do tė restaurojė besimin e tregjeve tek ekonomia italiane.

“Kjo ėshtė qeveria e angazhimit kombėtar. Kjo do tė thotė se ajo do tė marrė pėrsipėr detyrėn pėr rivendosjen e marrėdhėnieve civile dhe institucionale”, ka theksuar Monti.

“Nėse do tė dėshtojmė, nėse nuk do tė arrijmė reformat qė duhen, atėherė do t’u nėnshtrohemi tė gjithė kushteve mė tė vėshtira”, ka shtuar kryeministri i ri.

Ai formoi kabinetin e tij, tė pėrbėrė nga pėrfaqėsues tė biznesit dhe ekspertė, pasi qeveria e qendrės sė djathtė e Silvio Berlusconi-t ra javėn e kaluar pas presioneve nė tregje.

Tė mėrkurėn, kostoja e huamarrjes sė Italisė ra nėn nivelin kritik prej 7 pėr qind, tek i cili ndodhen Greqia, Portugalia dhe Irlanda.

Kėto tre vende janė detyruar tė pranojnė ndihmėn e FMN-sė, pasi Banka Qendrore Evropiane ndėrhyri dhe filloi tė blinte eurobondet italiane.

Vendimi i zotit Monti pėr tė menaxhuar personalisht portofolin e Ministrisė sė Financave u mirėprit nga presidenti i eurozonės, Jean Claude Juncker.

“Zoti Monti ėshtė njeriu i duhur pėr kėtė situatė. Implementimi i shpejtė i tė gjitha masave tė votuara nga Parlamenti italian duhet tė jenė njė prioritet pėr kthimin e vendit nė rrugėn e besueshmėrisė politike”, deklaroi Juncker.

Ndėrsa kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se do tė takohet me zotin Monti sa mė shpejt tė jetė e mundur.
_________________
Itali, Monti prezanton planin e shpėtimit Unled1kqb
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
● E.D.W-M ●
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 30
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
Itali, Monti prezanton planin e shpėtimit Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Itali, Monti prezanton planin e shpėtimit Right_bar_bleue

Registration date : 04/01/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi