Vezt kthjellin dhe japin energji

Shko posht

Super Vezt kthjellin dhe japin energji

Mesazh nga Nora prej Wed Nov 23, 2011 10:12 amKur dremisni n vend t mblsirave hani vez, kshillojn ekspertt. Edhe pse shumica e njerzve kur jan t prgjumur, t lodhur dhe pa energji shkojn pas okollats pr tu zgjuar nga gjumi, ekspertt thon q ekziston dika edhe m efikase veza.

Shkenctart kan zbuluar q proteinat, veanrisht ato q ndodhen n t bardhn e vezs, na ndihmojm t qndrojm t zgjuar. Jan shum m efikase se karbohidratet q gjenden n okollat, biskota dhe mblsira t tjera, shkruan Daily Mail.

Hulumtuesit nga Universiteti i Cambridges kan vzhguar se si materiet ushqyese ndikojn n qelizat e trurit q na mbajn t zgjuar dhe shpenzojn kalorit.

Przierja, e ngjashme me proteinat nga t bardht e vezs, t ciln e kan prdorur shkenctart, ka aktivizuar kto qeliza t trurit dhe ka nxitur lirimin e oreksins. Kurse sheqeri ka bllokuar lirimin e ksaj substance.

Duke zgjedhur artikujt ushqimor mund ta konfiguroni trurin tuaj q t funksionoj m shpejt apo m ngadal, tha dr. Denis Burdakov nga ekipi hulumtues.

Pr kt arsye vezt jan t prkryera pr mngjes ose vaktin e pasdites kur kemi m s shumti nevoj pr tu kthjellur dhe pr t qen t zgjuar.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi