Doni tė dobėsoheni? Hani ngadalė

Shko poshtė

Super Doni tė dobėsoheni? Hani ngadalė

Mesazh nga Nora prej Thu Nov 24, 2011 12:11 pmFjalėt e urta popullore shpesh herė na acarojnė. Kur mamaja na thoshte tė pėrtypeshim me ngadalė pėr tė ndihmuar tretjen, tė paktėn 20 herė pėr cdo kafshatė, nuk po na detyronte tė bėnim njė ushtrim tė kotė, por po na ndihmonte tė mbanim nėn kontroll peshėn.

Kjo, sepse fjala e urtė “po tė hash me ngadalė dobėsohesh” ėshtė e vėrtetė. Kėtė e kanė treguar dy kėrkime shkencore tė bėra dhe tė prezantuara nė kongresin vjetor tė Shoqatės sė Obezitetit nė Shtetet e Bashkuara.

Specialistja e ushqimit Kathleen Melanson ka kryer dy kėrkime tė ndryshme pėr tė zbuluar nėse shpejtėsia me tė cilėn hamė ka lidhje me mundėsinė pėr t’u dobėsuar, ose pėr tė mbajtur nėn kontroll peshėn.

Eksperimenti i parė, vlerėsimi i shpejtėsisė me tė cilėn konsumohen ushqimet dhe lidhja me sasinė e gėlltitur ka dhėnė kėtė rezultat:

Ngrėnėsit e shpejtė gėlltisin mesatarisht 88 gramė ushqime nė minutė, kundrejt 70 gramėve qė gėlltisin ngrėnėsit e mesėm dhe 57 gramėve qė gėlltisin personat qė pėrtypen me ngadalė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi