Gishti i kėmbės i transplantohet nė dorė

Shko poshtė

Super Gishti i kėmbės i transplantohet nė dorė

Mesazh nga Nora prej Thu Dec 01, 2011 8:53 am

Gishti i kėmbės i transplantohet nė dorė 30-marangozi_3011112233_1

Pasi humbi gishtin e madh tė njėrės dorė nė njė incident pune, njė marangoz nė Britaninė e Madhe vendosi qė tė zėvendėsonte gishtin e humbur tė dorės me gishtin e madh tė kėmbės.

Historia e 29-vjeēarit James Byrne u pasqyrua tė mėrkurėn nga e pėrditshmja “Daily Mail”. Kirurgėt i vendosėn fillimisht gishtin e tij tė vėrtetė, por pavarėsisht lidhjes sė nervave, ai mbeti jofunksional.

Pėrballė njė zgjedhje tė vėshtirė, marangozi u bėri tė qartė mjekėve se kishte absolutisht nevojė pėr njė dorė tė plotė, pasi ndryshe nuk do tė ishte nė gjendje tė kryente punėn e tij.

Si rrjedhojė, dy muaj mė parė ai amputoi gishtin e madh tė kėmbės, duke e vendosur atė nė dorė dhe dy muaj mė pas ai ka gisht dhe dorė tėrėsisht funksionale, transmeton TCH.

”Nuk do ta kisha menduar asnjėherė se do tė funksiononte, por mjekėt mė dhanė garancitė e nevojshme. Jam nė gjendje tė lėviz gishtin me lehtėsi dhe ta pėrthyej ashtu si pjesa tjetėr e dorės. Vendimi pėr tė kryer kėtė operacion ka qenė mė i sakti i jetės sime”, u shpreh 29-vjeēari. “Kur mė takojnė njerėz qė nuk e dinė, mė pyesin se ēfarė ka ndodhur, pasi ėshtė shumė i madh dhe kur i them tė vėrtetėn gati-gati nuk e besojnė”, shtoi marangozi.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 27
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
Gishti i kėmbės i transplantohet nė dorė Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Gishti i kėmbės i transplantohet nė dorė Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi