Fundi i botės nuk do tė ndodhė mė 2012!

Shko poshtė

Super Fundi i botės nuk do tė ndodhė mė 2012!

Mesazh nga D3M1 prej Fri Dec 02, 2011 5:00 pm


Fundi nuk ėshtė afėr. Tė paktėn kėshtu thotė njė ekspert gjerman
i cili thotė se ka dekoduar shkrimet e qytetėrimit Maya qė kanė tė
bėjnė me vitin 2012. Sipas tij, kėto shkrime paralajmėrojnė tranzicionin
nė njė periudhė tė re dhe jo fundin e mundshėm tė botės siē kanė
paralajmėruar shkencėtarėt tjerė.
Interpretimi i ekspertit
tė hieroglifėve, Sven Gronemeyer, nga Universiteti La Trobe nė Australi,
ėshtė prezantuar pėr herė tė parė tė mėrkurėn nė njė vend arkeologjik
tė Palenques nė Meksikė.

Gronemeyer ka studiuar tabletat e gurit tė gjetura vite mė parė nė
vendin arkeologjik tė Tortugueros nė Tabasco tė Meksikos. Ai tha se nė
kėto hieroglifė ėshtė pėrshkruar kthimi i zotit misterioz tė Mayave,
Bolon Yokte, nė fund tė periudhės sė 13-tė tė 400 viteve, i njohur si
Baktnus, qė ėshtė ekuivalent me 21 dhjetorin e vitit 2012.

“Mayanėt e konsideronin numrin 13 si tė shenjtė. Nuk ka asgjė apokaliptike nė kėtė datė”, tha shkencėtari.

Teksti ėshtė skalitur nė gurė para 1300 vitesh. Guri ėshtė
plasaritur, duke e bėrė fundin e shkrimit gati tė palexueshėm.
Gronemeyer tha se shkrimi i referohet fundit tė ciklit prej 5.125
viteve, qė prej fillimit tė kalendarit tė Numėrimit tė Gjatė tė Mayave
nė vitin 3113 para Krishtit.

“Fragmenti ishte profeci e sunduesit tė asaj kohe Bahlam Ajaw, i cili dėshironte tė planifikonte shtegtimin e zotit”.

“Pėr elitėn nė Tortuguero, ishte e qartė se ata duhej ta bėnin gati
tokėn pėr kthimin e zotit ndėrsa pėr Bahlam Ajwan tė ishte nikoqir i
kėtij kthimi”, shton ai.

Bolon Yokte, zoti i krijimit dhe luftės, pritej tė paraqitej atė ditė nė vendin e shenjtė tė Tortugueros.

“Data paraqet njė vlerė simbolike sepse ėshtė parė si reflektim i
ditės sė krijimit”, mendon Gronemeyer. “Ėshtė njė shtegtim i njė zoti e
jo domosdoshmėrish njė hap i madh pėr njerėzimin”.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi