Ēfarė ėshtė e nevojshme pėr tė qenė tė lumtur?

Shko poshtė

Super Ēfarė ėshtė e nevojshme pėr tė qenė tė lumtur?

Mesazh nga Nora prej Wed Dec 14, 2011 8:46 amA ėshtė i mjaftueshėm suksesi nė punė pėr tė qenė tė kėnaqur? Njė studim tregoi nė atė se njerėzit tė cilėt punojnė shumė nė fakt pėrpiqen ti mbulojnė pakėnaqėsitė nė jetėn e tyre, por pėr fat tė keq ata vetėm se e mashtrojnė vehten e tyre dhe asgjė mė shumė .
Ėshtė vėrtetuar se kėnaqėsia nė punė mund tė kontribuojė pėr tė patur ndjenja tė lumtura vetėm atėherė kur njerėzit janė tė plotėsuar plotėsisht edhe nė jetėn e tyre private.
Shumė njerėz po mashtrohen duke menduar se pakėnaqėsinė nė jetėn e tyre private do ta kompensojnė me kėnaqėsinė e punės.
“Lumturia nė shtėpi ndikon edhe nė punė dhe anasjelltas, por suksesi dhe kėnaqėsia nė punė nuk mund ti plotėsojnė boshllėqet nė jetėn private”, thotė Janis Georgelis, profesor nė Univerzitetin Kingston.
Ky studim gjithashtu zbuloi se edhe kėnaqėsia e punės u bėhet mė pak e rėndėsishme femrave pasi tė kenė lindur fėmijė dhe kjo zgjat deri atėherė kur fėmijėt fillojnė tė shkojnė nė shkollė .
Studimi i bėrė tek mė shumė se 10,000 njerėz tek 30 shtete tė Europės tregoi se lidhja midis punės dhe kėnaqėsisė nė jetėn private ėshtė mė e dobėt nė vendet mė tė pasura, ndėrsa mė e fortė nė vendet e varfėra tė Europės Lindore._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi