Forumi Shqiptar | www.Besa-Bese.com |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune

2 posters

Shko poshtë

Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune Empty Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune

Mesazh nga Nora Thu Jan 05, 2012 10:36 am

Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune Brune

Meshkujt preferojnë femrat brune dhe i konsiderojnë femrat me flokë të errët si më tërheqëse, edhe pse gjatë mbrëmjeve më tepër i afrohen biondeve.
Një hulumtim i botuar në Scandinavian Journal of Psychology ka treguar se meshkujt i vlerësojnë femrat brune si më tërheqëse dhe më kompetente sesa biondet.
Në eksperimentin e bërë nga hulumtuesit, një femër ishte dërguar të vizitojë tre klube të ndryshme nate për tre netë. Në të tre rastet ajo ishte paraqitur me ngjyrë floku të ndryshëm – si brune, bionde dhe me flokë të kuqe. Që pamja e saj të jetë më natyrale, floku i saj ishte ngjyrosur nga frizerë profesional.
Më tepër meshkujt ju kishin ofruar që të bisedojnë me të kur ajo ishte në stilin bionde (gjithsej 60 meshkuj). Kur ishte shfaqur në stilin brune me të kishin filluar bisedë 42 meshkuj, kurse në stilin me flokë të kuqe vetëm 18 meshkuj. Sipas këtyre rezultateve, mund të themi se meshkujt preferojnë bionde. Por, lajmi më i mirë për brunet vjen tani.
Hulumtuesit kishin bërë tre fotografi nga e njejta femër, në secilën me ngjyrë të ndryshme të flokut, dhe janë kthyer në klubet e natës për ti pyetur meshkujt se cila pamje ju pëlqen më tepër. Më tepër meshkujt e kishin vlerësuar femrën si më tërheqëse dhe më inteligjente kur ajo ishte me ngjyrë floku më të errët.
Sipas autorit të hulumtimit, rezultatet e tilla tregojnë se shijet e meshkujve ndryshojnë.
“Në vitet e 60-ta, kur Xheki Kenedi ishte ideali, brunetat u bënë ideal për femrat në përgjithësi. Pastaj, në vitet e 70-ta dhe 80-ta, biondet u bënë ideal” – theksoi ai dhe shtoi se hulumtimi i fundit përsëri tregon ndryshim në preferimet e meshkujve.
Kohëve të fundit, një hulumtim tjetër kishte treguar se meshkujt më tepër pëlqejnë brune, edhe atë me sy të kaltërt.


Nora
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 32
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovë
Aktiviteti :
Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune Right_bar_bleue

Registration date : 10/06/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune Empty Re: Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune

Mesazh nga GentleMan Thu Jan 05, 2012 1:31 pm

e ver8
GentleMan
GentleMan
The Legend´s
Web-Master
The Legend´sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 37
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Meshkujt më tepër pëlqejnë femrat brune Right_bar_bleue

Registration date : 26/05/2008

http://www.besa-bese.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi