Nėna afgane qė lindi gjashtnjakė

Shko poshtė

Super Nėna afgane qė lindi gjashtnjakė

Mesazh nga D3M1 prej Wed Jan 25, 2012 11:57 am


Njė grua lindi gjashtėnjakė nė qytetin verior tė Mazar e Sharif nė
Afganistan, duke u bėrė “heroina” nė mediat dhe popullin vendas.


Lindja bėhet mė e pazakontė nisur nga fakti, se gruaja 24-vjecare
vinte nga zonat rurale tė provincės dhe nuk ishte paralajmėruar pėr
shtatzėninė e saj me gjashtė fėmijė.

Autoritetet thanė se ajo lindi gjashtė fėmijėt, 3 djem dhe 3 vajza
brenda ditės qė u shtrua nė spital. Fėmijėt, sipas doktorėve, janė nė
gjendje tė mirė shėndetėsore, vetėm se ndodhen nėn peshė, me njėrin qė
peshon vetėm 700 gram.

“Nėna duhej tė shtrohej nė spital disa ditė mė parė, nėse do ta dinte
se priste gjashtė fėmijė”, thotė doktori Miruais Rabi, duke deklaruar
se shėndeti i saj ėshtė i qendrueshėm.

Afganistani ėshtė njė ndėr vendet me lindshmėrinė mė tė lartė nė
botė, por ėshtė gjithashtu ndėr tė parėt me vdekshmėrinė mė tė lartė
foshnjore. Studime tė tjera pohojnė se ka ulje tė vdekshmėrisė si
foshnjore, ashtu edhe tė fėmijėve, por sėrish tė dhėnat tregojnė se 1
nė 10 fėmijė ndėrron jetė pa mbushur 10 vjec.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi