Drama e Emes: Nese bie ne gjume vdes

Shko posht

Super Drama e Emes: Nese bie ne gjume vdes

Mesazh nga Daffina prej Tue Feb 07, 2012 8:45 am
Per ate gjumi do te thote vdekje, 24 vjecarja Emma Chell, vuan nga nje patalogji e rralle, se nese ajo fle papritur, do te thote qe ndalon frymemarrjen.

Eshte nje nga 30 personat ne Britanin e Madhe qe vuan nga sindroma e lindur.

Kush vuan nga kjo semundje, ne praktite harron te marre fryme sa here qe bie ne gjume, per shkak te nje anomalie ne refleksin neurologjik qe kontrollon frymemarrjen.

Per kete Emma nuk ka fjetur kurre rastisisht ne nje tavoline pune, ne nje tren apo ne pizhama party.

E vetmja menyre qe ajo ka per te fjetur eshte nje ventilator special, nje maske qe vendos ne fytyre kur eshte gati per te fjetur.

Nese me vjen gjume gjate dites, duhet te filloj te eci qe te me kaloj kjo gjendje, tregon Emma.

Emma kaloi dy vitet e para te jetes se saj ne spital, vetem nje femije ne 200.000 lind me kete anomali, dhe vetem 200 persona jetojne aktualisht me kete semundje.

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi