Turqia posedon Biblėn nė tė cilėn Jezusi paralajmėron ardhjen e profetit Muhamed

Shko poshtė

Super Turqia posedon Biblėn nė tė cilėn Jezusi paralajmėron ardhjen e profetit Muhamed

Mesazh nga D3M1 prej Tue Feb 28, 2012 11:23 am


Turqia thotė se posedon Biblėn e vjetėr 1500 vjet nė tė cilėn
shkruan se Jezus Krishti ka paralajmėruar ardhjen e profetit Muhamed.
Papa Benedikti XVI kėrkoi qė ta shoh kėtė libėr e cila ka qėndruar e
fshehur nė 12 vitet e fundit.
Libri vlera e tė cilit
vlerėsohet nė 28 milionė dollarė thuhet se pėrmban predikimin e Krishtit
pėr arritjen e tė dėrguarit tė Zotit Muhamedit a.s., qė pėr kishėn
Katolike ėshtė e papranueshme, deklaroi ministri turk i turizmit
Ertugrul Gunay.

“Nėse pranohet kjo Bibėl atėherė do tė vėrtetohet se Jezusi ka qenė
njeri e jo Zot, ndėrsa Trinia e shenjtė mė nuk do tė kishte kuptim.
Jezusi ka parashikuar mbėrritjen e profetit Muhamed, sepse nė njėrin
prej versioneve tė librit, nė pyetjen se si do tė quhet i dėrguari i
zotit, ai u pėrgjigj – Muhamed dhe hodhi poshtė idenė se ai ėshtė Mesia,
duke thėnė se ai do tė jetė arab”, tha Gunay, pėrcjell portali
Emirates.

Ministri Gunay po ashtu tha se Vatikani ka kėrkuar librin tė cilin
autoritetet turke e zbuluan nė vitin 2000 gjatė njė operacioni kundėr
trafikimit tė antikuarėve. Bibla ėshtė kapur dhe ka qėndruar nė Ankara,
nė objektin e Gjykatės Supreme, ndėrsa sė shpejti do tė paraqitet nė
muzeun etnografik.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi