Shkencėtarėt britanikė zgjidhin enigmėn: pula apo veza?

Shko poshtė

Super Shkencėtarėt britanikė zgjidhin enigmėn: pula apo veza?

Mesazh nga D3M1 prej Mon Mar 19, 2012 11:34 am


Kush ka ardhur e para, pula apo veza? Kjo ėshtė enigma qė prej shekujsh
ka munduar njerėzit pėr tė dhėnė njė pėrgjigje tė saktė e pėrfundimtare.
Kėsaj pyetjeje njė grup shkencėtarėsh anglezė duket se i kanė dhėnė
zgjidhje, transmeton Starti njoftimin.
Ata kanė hulumtuar mbi
proceset qė ēojnė nė kristalizimin e karbonat kalciumit dhe formimin e
lėvozhgės sė vezės. Kolin Friman dhe kolegėt e tij tė Universitetit tė
Warwick dhe Sheffield kanė zbuluar se proteina ovocledidina17 (OC-17) e
pranishme nė vezoret e pulės, ėshtė pėrgjegjėse pėr pėrpunimin e
karbonat kalciumit nė kristalecalciti, substancė qė pėrbėn pjesėn mė tė
fortė tė lėvozhgės. Shkencėtarėt kanė zbuluar gjithashtu se nė mungesė
tė kėsaj proteine, lėvozhga nuk ngurtėsohet dhe pėr kėtė arsye nuk mund
tė strehojė njė zog. Pra, sipas shkencėtarėve, pula, ose mė mirė
proteina OC-17, ėshtė krijuar pėrpara vezės.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi