Flashback, sulmi mė i tmerrshėm i Mac OS

Shko poshtė

Super Flashback, sulmi mė i tmerrshėm i Mac OS

Mesazh nga D3M1 prej Wed Apr 11, 2012 5:12 pmJu me siguri qė keni dėgjuar pėr
Flashback, njė pjesė e njė sulmi keqdashės qė shėnjestronte Mac OS X tė
ndėrmarrje Apple qė tani vlerėsohet tė jetė duke funksionuar nė mė tepėr
se 600,000 kompjuterė nė mbarė botėn.

Ky numėr, qė u tregua nga ndėrmarrja ruse pėr antivirus Dr. Web, ishte pranuar gjatė ditės sė sotme
nga ndėrmarrja pėr siguri Kaspersky. Sipsa kėsaj ndėrmarrje, mė tepėr
se 98 pėr qind e kompjuterėve qė ishin prekur posedonin sistemin
operativ Mac OS X.

Kjo paraqet njė numėr tė madh, por si qėndron kjo nė krahasim me sulmet nė tė kaluarėn?

“Ėshtė mė i madhi, deri tash,” ka treguar Mikko
Hypponen, i cili ėshtė shefi hulumtues nė ndėrmarrjen pėr antivirus dhe
siguri tė internetit, F-Secure, nė njė letėr elektronike.

Ndaras, Catalin Cosoi, i cili ėshtė shefi hulumtues
nė ndėrtuesin e antivirusit BitDefender, tha qė infektimi paraqiste mė
tė madhin pėr Mac deri mė tani gjatė kėtij dhjetėvjeēari, por kjo pėr
shkak se nuk ka ndonjė rrugė tė posaēme pėr tė matur se sa kompjuterė qė
e kanė sistemin operativ Mac OS janė prekur.

“600,000-shi pėrfaqėson pėrreth 12 pėr qind tė
kompjuterėve Mac OS u shitėn nė Ē4 tė 2011-tės,” (Ē4- Ēereku i katėrt),
tha Cosoi, “qė nėnkupton qė nėse numėrojmė numrin e pajisjeve Mac OS tė
shitura nė tre vitet e kaluara, ne mund tė vlerėsojmė qė mė pak se 1 pėr
qind e kompjuterėve Mac OS mbase janė infektuar. Nė anėn tjetėr, nėse
ne shikojmė numrat e tanishėm dhe jo pėrqindjet, numrat duken shumė
frikėsues.”
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi