20 vite nga Windows 3.1

Shko posht

Super 20 vite nga Windows 3.1

Mesazh nga D3M1 prej Sun Apr 15, 2012 9:48 pm


Edhe pse Windows 3.1 jo vetm se nuk ishte SO i par me ndrfaqe
grafike n PC dhe n botn kompjuterike n prgjithsi, ai nisi ern e
cila po zgjat ende dhe sht m meritori pr rritjen e rrufeshme t
Microsoftit si gjigant softuerik.
E vrtet sht se kt
rritje n koh t fundit ka kompani q e tejkalojn, pikspari Apple,
por kjo nuk e minimizon rndsin e Windows 3.1 q ishte Windowsi i
par q gjeti prdorimin n shkall t gjer dhe i pari me popullaritet
t lart.

Ishte ky sistemi i par operativ i Microsoftit pr kompjutert PC i
cili kishte shfuqizuar kompatibilitetin me real mode t procesorve
(8086/8088), t cilin e prkrahnin Windowst e mhershm. N vend t
ksaj, ata punon n mnyrn e ashtuquajtur standarde, q ishte
kompatibile me Intel 80286, respektivisht me 386-mode q prkrahej nga
procesort e klass 80386 dhe ata kompatibil me at.

N PC ai solli edhe fontet TrueType t cilat vetm nj vit m hert
kishte prezantuar Apple, pastaj Control Panelin, Regjistrin, OLE dhe
shum teknologji t tjera q edhe sot e ksaj dite jan pjes e
Windowsit.
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi